KEÇİBOYNUZU UNUNUN ŞAŞIRTICI FAYDALARI

Keçiboynuzu unu içerdiği düşük yağ oranı ve çözülebilir bir çok lif sayesinde bağırsak fonksiyonlarını düzenlemeye karındaki kolesterol oranını düşürmeye yardımcı olur. keçiboynuzu ununun şaşırtıcı faydaları var. İşte onlar:

KEÇİBOYNUZU UNUNUN ŞAŞIRTICI FAYDALARI

Yüksek Derecede Antioksidan Kaynağıdır

Keçiboynuzu unu oksidatif hasarı azaltmaya ve hücrelerinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olan polifenoller içerir. Bundan dolayı, bu un diğer faydalarının yanında erken yaşlanmanın etkilerini önlemeye de yardım eder

Kalsiyum Bakımından Çok Zengindir

Keçiboynuzu unundaki kalsiyum diğer bitkisel kalsiyum kaynaklarındaki kalsiyumdan daha iyi kullanılır. Bunun nedeni keçiboynuzunun bu mineralin emilimini engelleyen bileşikler olan oksalatları içermemesidir.

Kilonuzu Kontrol Etmeye Yardımcı Olur

Keçiboynuzu unu neredeyse hiç un içermediği için, un ile yapılan yiyecekler kakao ile yapıldıklarında içerdiklerinden daha az kalori içerirler. Bu sağlıklı bir kiloya ulaşıp bu kiloyu korumanıza yardımcı olur. Midede uzun süre kalarak tokluk hissini uzatıp iştahı azaltan çözünür lifler açısından da çok zengindir. 

Demir Kaynağı

Demir, bağışıklık sistemimizin fonsiyonlarını korumak, iyi fiziksel ve zihinsel performanslara sahip olmak ve normal kırmızı kan hücreleri üretmek için gerekli mineraldir. keciboynuzundaki demirin daha iyi emilmesi için bu baklagili narenciyeler gibi C vitamini bakımından zengin olan yiyecekler ile birlikte tüketmek gerekir. 

Kandaki Kolesterol Miktarını Düzenler

Keçiboynuzu unu içerisindeki çözünür lifler kolesterolü yakalar ve emilimini inhibe eder. Bunun bir sonucu olarak kolesterol kana girmez ve elimine edilir. Ayrıca bu besin tiramin de (yiyeceklerin içindeki bakteriler tarafından proteinlerin, özellikle süt proteinlerinin yıkımıyla oluşur) içermez. Ancak kakaoda baş ağrıları başlaması ve migrenlerin kötüleşmesi ile ilişkilendirilen bu madde vardır

Probiyotik Görevini Üstlenir

Bu bitkideki lifler fermentatif bağırsak florasını iyileştirmeye yardımcı olur. Bir antidiyareik olarak kullanılmış olsa da aynı zamanda bir laksativdir ve düzgün peristalsis yaşanması (bağırsakların yutma hareketleri) açısından da yardımcı olur. Ayrıca enfeksiyonların ve gastrointestinal problemlerin iyileşmesine de yardımcı olur. Genel olarak, keçiboynuzunda bulunan diyet lifleri bağırsakta bağırsak hareketlerini destekleyen jeller oluşturur. Ayrıca tanen içeriği dolayısıyla sıkıştırıcı bir etkisi de vardır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER