Çağın hastalığı depresyon

Temel anlamı ile depresyon bireylerde isteksizlik halinin meydana gelmesi, hiç bir şey yapmak ya da hiçbir davranışta bulunulmak istenilmemesi ve hayattan zevk alınmaması olarak ifade edilmektedir.

Çağın hastalığı depresyon

   Tıbbi anlamda incelenecek olunur ise, bu rahatsızlık bir beyin bozukluğu olarak ifade edilmektedir. Rahatsızlık, beynin şakak ve alın bölgelerinde meydana gelen bir hastalık tipidir. Bu hastalık çeşidi, duyguları, düşünceleri, hatta vücudu bile etkileyebilmektedir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Vücutta uyuşukluk benzeri isteksizlik belirtilerinin görülmesi, duygu ve düşüncelerde sürekli negatif yönlerin hakim olması, düşünce yapılarında sağlıklı koşulların oluşmaması depresyon belirtileri arasında yer almaktadır.

Bireyler, böyle bir rahatsızlık durumunda kendilerini psikolojik açıdan kelimenin tam anlamı ile dibe vurmuş olarak hissetmektedir. Fiziksel dayanıklılıkları düşmekte, uyku düzenleri bozulmakta, yemek yeme alışkanlıklarında değişiklik gözlenmekte, çalışma istekleri minimum seviyelere düşmektedir. Ayrıca, bireyler sosyal aktivitelerden kaçınmakta, çevresinden, arkadaşlarından, hatta aile bireylerinden dahi uzaklaşmaktadır.

Geçmişte yapmaktan büyük keyif aldığı etkinlikler artık bireylere zevk vermemekte ve çevresinde gelişen tüm olaylara karşı ilgisiz davranmaktadırlar.

Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu rahatsızlık tipi, tıbbi olarak tedavisi mümkün olan bir hastalık çeşidine girmektedir. Uzmanlar bu rahatsızlığa yakalanan bireylere genel olarak antidepresan ilaçları vermektedir. İlaçların eşliğinde psikoterapi tedavi şeklide uygulanmaktadır.

Eğer bahse konu ilaçlar yetersiz gelir ise, şok terapi ya da EKT gibi tedavi yöntemlerine başvurulduğu da gözlenmektedir. Uygulanan bu ve benzeri yöntemler ile etkinliklere katılımın sağlanması gibi psikolojik yaklaşımlarda depresyon tedavisi seçenekleri arasında yer almaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER