İnsanlığın Gelecekteki Umudu Mars'ın Dünya ile Benzer Özellikleri

İnsanların ileride kolonileşme hayali kurduğu Mars, Dünya ile pek çok özellikler taşıyor.

İnsanlığın Gelecekteki Umudu Mars'ın Dünya ile Benzer Özellikleri

Dünya'daki kaynakların hızla tükenmesi ve teknolojinin gelişmesi insanları farklı dünyalar aramaya itiyor. Bu zamana kadar yapılan araştırmalar sonucu gezegenler arasında en yaşanabilr ve Dünyaya en yakın olanı Mars. Mars ile Dünya'nın birbirine benzer bir araziye sahip olmasının yanısıra Mars'ın yaşamı desteklemek için gerekli olan önemli miktarda su, oksijen ve atmosfer basıncından yoksun olması ve gezegenimize kıyasla mars, daha az kütleye ve daha küçük bir boyuta sahip olması mars’ı çorak bir arazi olarak görsek de dünya ile benzerliklerinden dolayı bilim insanları , bir gün mars'ta yaşamın mümkün olacağına inanıyor.

İate Mars ve Dnyanın benzerlikleri:

  • dört mevsim

Mars'rt tıpkı dünya gibi dört mevsimi yaşıyor. Marsın güneş etrafında dönüşü  687 gün olması dolayısıyla Mars gezegeninde dört mevsim daha uzun yaşanıyor. 

  • aurora

 kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalar olan aurora,  sadece dünya'ya özgün bir şey olmayıp, şartları uyan her gezegende görülür. bunlara Mars da bir örnektir. 

  • Günler

Gezegenin kendi etrafında turu olan ve Dünyada 24 saat olan bir gün, Marsta 24 saat 40 dakika olarak gerçekleşir.

 

  • Su

2008 yılında Nasa, sadece yaz mevsiminde sıvı halde bulunan su kütlelerini Marsta keşfetti. Dünyaya oranla çok daha tuzlu olan bu su kütlesi yaz mevsimi dışında donuk halde bulunur. 

  • Buzullar

Kuzey ve Güney kutup noktalarının buzullarla kaplı olması Dünyanın yanı sıra Marsın da bir özelliğidir. Ancak, Mars'ın merkezi enlemlerinde de buzullara rastlanmaktadır. Daha önceleri bu buzullar toz taneleri halinde gizlenmesi nedeniyle keşfedilememiştir. 

  • Şelale

Nasa  mars keşif gezegeni (mro) tarafından çekilen görüntüleri analiz ederek, dünya’daki bir şelaleye benzeyen bir jeolojik harikanın varlığı keşfetti. Ancak Mars şelalesi su değil erimiş lav kaplıdır. 

 karasal gezegenler veya gaz lavları olarak sınıflandırılan Güneş Sistemindeki gezegenler bizler için araştırma konusu olmuştur. Etrafı kayalarla dolu olan karasal gezegenler ve etrafı gazla dolu olan gazsal gezegenler bize yaşam alanı sunması bakımından araştırılmaktadır.  Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gibi gezegenler gaz dolu olduğu için bize yaşam alanı sunmaz. Güneş sistemindeki gezegenler arasında sadece dünya, yaşamı desteklemektedir.

Bazı bilim insanları Marsın bir yaşam alanı olduğunu kabul etse de bu gezegen bizlere tamamen misafirperver diyemeyiz. Bu gezegende hayatta kalabilmek için temel ekipmanlara ihtiyacımız olacaktır ki bunlar da şimdinin şartlarında oldukça pahalıdır. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER