Dünyada bisiklet yolunda en uzun ikinci şehir Konya

Konya, elverişli coğrafi özelliklerinin ekmeğini yiyor. Dünyanın ikinci en uzun bisiklet yolu konyada yer alıyor. Birincisi ise New York

Dünyada bisiklet yolunda en uzun ikinci şehir Konya

Konya, üzerine yarleştiği konya ovası sayesinde oldukça düz alana sahip bir şehrimiz. Bu nedenle Konya'da bisiklet seyahatleri oldukça gelişmiş, öyle ki her haneden en az bir bisiklet bulunuyor. Bu da Konya Belediyesinin bisiklet yolu yapım ve onarımına daha fazla önem vermesine neden olmuştur. 

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü dolayısıyla yaptığı  açıklamada, Türkiye'de bisiklet kullanımının günden güne yaygınlaştığını belirtti. Bisiklet kullanımının hem sağlık hem de çevre temizliği açısından oldukça faydalı olduğunu belirten Küçükbakırcı bisiklet kullanımını özendirdiklerini belirterek, "Bisiklet sporu, yaşın olmadığı bir spor. İster 7 yaşında ol, ister 77 yaşında ol. Ayakta durabildiğin sürece, yürümekte zorlansan bile bisiklete binebilirsin. Hem aç hem de tok karna yapılabilen ve de mutluluk veren bir spor." dedi. 

Türkiye'nin bisiklet şehri, Kopenhag hedefine yürüyor

Bisiklet kullanımının sağlık masraflarından tasarruf sağlamasının yanında enerji tasarrufu sağladığını ve çevre temizliği açısından da oldukça önemli olduğunu belirten Küçükbakırcı, "Türkiye'de bisiklet sanayisi son 3 yılda kendini birkaç defa yenilemiştir. Her geçen gün bisiklet ve bisikletli sayımız artıyor. Bu yıl ülke genelinde yaklaşık 300 kilometre bisiklet yolu tamamlanmış olacak. İnsanlar, güvenli, bölünmüş bir yol istiyorlar. Sinyalizasyonu olan, kanunla korunmuş bir yol yapıldığı zaman kesinlikle ülkemizin büyük çoğunluğu bisiklete binecek. Yayanın korunduğu gibi bisikletlilerin de korunması lazım. Bunu yaptığımız zaman ülkemiz kurtulmuş olacak, dünya kurtulmuş olacak."  dedi. 

550 metre bisiklet yoluyla dünyada New Yorktan sonra en büyük ikinci bisiklet yoluna sahip olduklarını belirten Küçükbakırcı, Konya'nın ata sporunun bisiklet olduğunu belirtti. Küçükbakırcı, seçilmiş Belediye Başkanının da bisikleti sevmesinin gereklilikler arasında olmasını belirterek "Bizim mevcut belediye başkanımız bisikleti seviyor, önceki belediye başkanlarımız da bisikleti seviyordu. Bu nedenle kullanımımız yaygın. Zaten bu nedenle Konya ülkemizde bir numara, dünyada da iki numarayız. Konya'da ata sporumuz bisiklettir. Ulaşımda zaten eskiden beri kullanılan bir araçtır. Bugün 85 yaş ve üzerindeki abilerimizden günlük 40 kilometre bisiklet kullananlar var. 85 yaşında futbol oynayan duydunuz mu? Hayır, demek ki bisiklet, insanın sağlığına katkı sağlıyor. Onun için herkesi bisiklete binmeye davet ediyoruz." 

Konya'da Bisiklet Yolu Olan Konut Projeleri Listesi - 3DKonut

"Türkiye'de 20-25 milyon kişi bisiklete biniyor"

Bisiklet kullanımınının bu günkü şartlarda oldukça güvenli olmasıyla birlikte bisiikletli sayısının da arttığını belirterek Türkiye'nin bu konuda dünyada bir numara olabileceğine dikkati çeken Küçükbakırcı, "Avrupa'da otomobil ehliyeti alabilmek için girilen sınavda, bisikletle ilgili 5 soru çıkıyorsa, bizim de gerekli farkındalıkları yapmamız lazım. Bunları yaptığımız zaman 80 milyon nüfusumuzun 40 milyonu bisiklet kullanacaktır. Sanıyorum şu an 20-25 milyon kişi bisiklete biniyor. Düzenli olarak gruplarla, doğa turlarına, spora çıkan 2,5 milyon kişi var. Ülkemizde 2,5 milyon kişi düzenli bisiklet kullanıyor." değerlendirmesini yaptı.

"Bisiklet en çevreci ulaşım aracı"

Bisiklet kullanımının bilinçli vatandaş profilinin oluşmasında katkı sağladığını  dile getiren Küçükbakırcı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bugün koronavirüs çıktı, otomobiller durdu. Kimse otomobiline binemedi. Hava kirliliği azaldı. İstanbul'dan baktığınız zaman Yalova'yı görüyorsunuz. Temiz hava için dünya bisiklete destek veriyor. Bisiklet en çevreci ulaşım aracıdır. Diyelim ki İstanbul'da, Bostancı'da, Kozyatağı'nda ve o civarda Küçükyalı'da, hatta Kartal'da oturanlar Harem'e kadar veya Kadıköy'e kadar bisikletle geldiler, oradan vapura binip karşıya geçtiler. İşlerini görüp tekrar geri geldiler. Aynı Amsterdam'daki gibi. O zaman tamamen enerji tasarrufu oluyor, hareketli yaşam oluyor. Böyle olunca da insanlar sağlıklı oluyor."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER