Düğünler nasıl yapılacak? Düğün Genelgesi ve düğün yapma şartları!

2020 yılında evlenmeyi bekleyenler virüs karşısında pes etmişken normalleşme sürecine girdiğimiz şu anlarda tekrar düğün hayaline kapıldı. Normalleşme ile düğün yapacakların kafalarında oluşan “Corona döneminde düğün yapma şartları nedir, 2020 düğün genelgesi maddeleri nelerdir, hangi durumda coronada düğün ve nikah yapılır” sorulara yanıt araştırdık...

Düğünler nasıl yapılacak? Düğün Genelgesi ve düğün yapma şartları!

Koronavirüs salgınının ortaya çıkmaya başladığı günden beridir sosyal mesafe konusunda uyarılar yapan yetkililer, ülkemizde koronavirüs vakasının görülmesiyle birlikte kalabalık alanlarda bulunmayı yasaklamıştı. Bu yasaklarla birlikte kapanan düğün salonları, normalleşme sürecine girmeyle birlikte kapılarını tekrar gelin ve damatlara açtı.  Düğün yapmak için bekleyen binlerce gelin ve damadın da kafasında oluşan birçok soru işareti oluştu. İşte bu soruların cevaplarını sizin için araştırdık. 

Düğün yapma şartları nedir? 

İçişleri Bakanlığı’nın son dakika düğün genelgesi yayımlayarak açıkladığı kurallara göre düğün bekleyen gelin ve damatlar düğün yapabilecekler. 

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan 24 maddelik genelde 81 ile gönderildi. Genelgede yer alan maddelere göre  15 Haziran Pazartesi gününden itibaren düğün ve nikah salonları belli şartlar çerçevesinde  açılacak. Takı takma töreninde gelin ve damada takılan takılar bir kutuya atılması. Öpüşme, tebrik ve dans gibi temas içeren hiçbir şey yapılmaması gibi şartlara uyulması tadirde düğün bekleyen her kes düğün yapabilecek. 

Nikah ve düğünler için süre olacak mı?

Genelgede yer alan diğer bir şart ise düğünlerin açık alanda yapılması ve sürelerinin kısa tutulması şeklinde. 

Nikah ve düğün salonlarına kaç kişi davet edilecek?

Sahipleri tarafından sosyal mesafe kuralına göre dizayn edilecek olan düğün salonları ve nikah daireleri kapasitesine göre misafir ağırlayacak. 

Bu salonlara girecek olan tüm misafirlerin girişte muhakkak ateşleri ölçülecek. 38 dereceden yüksek olanların en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi sağlanacak.

Bu mekanların girişine dezenfektan koymak zorunlu olacak. İçeri girecek olan misafirlerin dezenfektan kullandıktan sonra içeri alınacak. Mekanlara maskesiz girilmeyeceği gibi mekanın girişine de maske konulacak. Gelin ve damat da maske takmak zorunda olacak. 

Düğün salonları son dakika! Düğün salonları ne zaman açılır? 2020 ...

Düğünlerde ikram nasıl olacak?

Mekanlarda misafirlerin oturma dizaynları en az 1,5 m mesafeli ve sandalyeler arası 60 cmolacak şekilde olacak. Mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı evde oturan çekirdek aileden olan misafir grubu için uygulanmayacak.

Düğün sırasında havalandırma nasıl olmalı?

Salonlardaki her masada yüzde 70 alkol içerikli kolonya bulundurma zorunluluğu bulunur rken gelin ve damat için ayrılan bekleme ve oturma salonları gibi alanlarda fazla durmamasına dikat edilecek. 

Corona döneminde düğünde nasıl takı toplanacak?

Karşılama, uğurlama gibi yakın mesafeli adetlerin devam edilemeyeceği düğünlerde  takı merasimi de alışılagelmiş şekilde gelin yada damada takılmayacak, hediyelerin salonun uygun bir yerine yerleştirileceksandık vb. bir toplama kutusuna konulması şeklinde yapılacak

Düğün Fotoğrafı çekmek yasak mı?

Toplu fotoğraf çekinmenin yapılmayacağı düğünlerde pasta kesme töreni için de pistte gelin ve damat hariç kimsenin bulunmayacağı bildiriliyor.

Dans ve halay yasak mı?
Genelgeye göre nikâh yapılacak mekânlarda temasa neden olabilecek dans/oyun vb. amaçla müzik yayını (canlı müzik dâhil) yapılmayacak. Ancak sadece misafirlerin dinlemesine yönelik müzik yayını (canlı müzik dâhil) yapılabilecek.
Haberler: İşte yeni model halay! - Son Haberler - Milliyet

Tuvaletlerde yeni sistem
Genel tuvaletlerin giriş kapısı mümkünse otomatik kapı sistemi kurulacak. Otomatik kapnın olmaması durumunda uygun şekilde paravan konularak giriş kapıları açık tutulacak.
El kurutma cihazlarının kullanımı yasak iken merkezi havalandırma sistemleri bulunan alanların havalandırması doğal hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenecek.

Düğün salonlarında havalandırma nasıl olacak?

Havalanırma sistemleri kullanılmayacak, salonun havalandırması kapı ve pencerelerin açık bırakılmasıyla sağlanacak. Nikah merasimlerinde ise nikahlar arasında 15 dakikalık zaman bırakılacak ve salonun havalandırılması bu zaman içerisinde yapılacak

Düğün salonlarında çocuk oyun alanlarına düzenlemesi nasıl olacak?

Düğün salonlarında bulunan kapalı alanlardaki çocuk  oyun salonları sık sık dezenfekte edilecek. açık oyun alanları ise sadece dokunulan yerler dezenfekte edilecek.

Nikah ve düğün salonları ne zaman açılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan ...

Düğünde mesafe sınırı!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında düğün ve nikahlarda 1 metrelik sosyal mesafe kuralı devam ettirilecek. 

Nikah salonlarında asansörler nasıl kullanılacak?

Bu tarz salonlarda asansör kullanımı sınırlandırılacak, taşıma kapasitesinin üç te biri kadar kişinin binmesine izin verilecek. 

Düğün salonları personellerinin uyması gereken kurallar neler?

Salonda görevli personelin giriş/çıkışlarında vücut ısısı ölçümleri termal sensörlerle ya da temassız ateş ölçerlerle yapılacak ve bu veriler günlük olarak kayıt altına alınacak ve asgari 14 gün süreyle saklanacak.
Ayrıca görevli personelin birlikte yaşadığı kişilerin de koronavirüs açısından izlenebilmesi için personelden  bilgi alınıp kydı tutulacak.
Nikah yapılacak mekanlarda görevli personelin tuvalet, dinlenme, ortak yemek ve sosyal alanları mesafe koşullarına göre düzenlenerek (bu konuda gerekirse yer işaretlemeleri, şerit, bariyer vb. düzenlemeler yapılacak) bu alanların kapasitesi belirlenecek ve belirlenen kapasiteye uygun olacak şekilde personelce kullanımına müsaade edilecek. Bu alanların temizliği ve kurallara uygun şekilde dezenfeksiyonu düzenli olarak sağlanacak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER