Çenedeki beyaz noktalar nasıl geçer?

Yaygın olarak görülen ve çoğunlukla çene bölgesinde çıkan beyaz noktalar nasıl geçer?

Çenedeki beyaz noktalar nasıl geçer?

Cilt bakımına önem veren çoğu insan siyah noktadan olduğu kadar beyaz noktadan da dertli. Beyaz nokta, tüm aknelerin olduğu gibi ölü deri hücreleri, yağ, kir ve bakterilerin birikerek oluşturduğu cilt sorunudur. Vücutta genellikle çene, boyun, sırt ve omuz bölgelerinde bulunan beyaz noktalar  gözeneklerin tıkanması sonucu oluşur. 

 Hormonal değişimler, genetik faktörler, stres ve anksiyete, kozmetik ürünler ve kullanılan bazı ilaçlar beyaz nota oluşumuna neden olan önemli etkenlerdir. 

Beyaz noktalar siyah noktalara nazaran sıkılması ve temizlenmesi oldukça zordur ancak beyaz noktalardan kurtulma yöntemleri de mevcuttur. Bunları şu şekide maddeleyebiliriz:

  • MANUKA BALI

    Aktar ya da eczanelerden rahatlıkla bulabileceğiniz Manuka Balı, Bakterileri yok etmesinin yanı sıra gözenekleri derinlemesine temizleyerek beyaz nokta oluşumunu engeller. Yüzünüzü temizledikten sonra beyaz noktanın olduğu bölgeye bir kaşık uygulayarak 15-20 dakika bekleyin. Ardından ılık su ile yıkayın. Beyaz noktalar geçene kadar uygulamaya devam edin.

            

  • KARBONAT

    Dişlerden saçlara bir çok bölgeye faydalı olan karbonat ciltteki kir yağ ve ölü derileri ciltten arındırır. Bir tatlı kaşığı karbonat ile biraz suyu karıştırın ve sorunlu bölgeye sürün. Kuruduktan sonra yıkayarak çıkarın. Haftada 2-3 kere uygulayarak beyaz noktaları uzaklaştırabilirsiniz.

           

  • ÇAY AĞACI YAĞI

    Antibakteriyel ve antiviral özelliklerinden dolayı çay ağacı yağı bakterileri ciltten uzaklaştırmaya yardımcı olur. Pamuklu çubuğu suya batırdıktan sonra 2-3 damla çay ağacı yağı damlatın ve beyaz noktaların üzerine sürün. 30 dakika beklettikten sonra durulayın. Günde 2 kere uygulayarak çenenizdeki beyaz noktaları yok edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2020, 22:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER