Kediler Kaç Gün Aç Kalır?

Kediler aç ve susuz kaç gün aç kalabilirler? Kedilerin aç kalması durumunda ne yapılmalıdır? Kediler açlığa ne kadar dayanabilir? Detaylar haberimizde.

Kediler Kaç Gün Aç Kalır?

Hava sıcaklıklarının yükselmesi özellikle sokak kedilerini ciddi bir şekilde etkilemektedir.  Hava sıcaklıklarının etkilediği kediler susuzluğa ve açlığa dayanamaz ve kısa bir süre içerisinde sağlık sorunları yaşamaya başlar.  Ardından da hayatlarını kaybedebilir.  Dolayısıyla sokaktaki bu canlılara sıcak günlerde bol bol yiyecek ve su verilmesi gerekmektedir.

Ülkemiz son yıllardaki en sıcak yazlardan birini yaşamakta sıcaklardan etkilenen tek canlılar insanlar olmamaktadır.  Bütün doğa ve hayvanlar sıcaklardan fazlası ile etkilenmekte ve özellikle de sokak kedileri için bu günler zor geçmektedir.  Ancak ne yazık ki sokakta zor günler geçiren bu canlılar için susuzluk ve açlıkla başa çıkmak zor olmaktadır.

Dolayısıyla yazın ortasında en fazla hissedilen sıcaklığın olduğu zamanlarda sokak canlılarını aç bırakmamak ve su vermek yaşamalarını sağlayacaktır.

Kedilerin Açlık Ve Susuzluğa Dayanıklılık Durumları

Kediler bir ortama uyum sağlamak konusunda oldukça başarılı canlılardır ve zor koşullara da büyük bir başarıyla uyum sağlayabilirler.  Fakat yine de kediler süper kahraman değillerdir ve düzenli bir şekilde su ile besin almaya ihtiyaç duymaktadırlar.  Bilinmelidir ki kediler aç kalmaya susuz kalmaktan daha uzun süre dayanabilirler.

Kediler; genel durumlarına, yaşlarına,  aktivite durumlarına göre değişkenlik gösterse de açlığa ortalama bir süre vermek gerekirse yaklaşık bir hafta dayanabilirler.  Bir hafta sonunda beslenmeyen kedi için sağlık sorunları ve ölüm gerçekleşebilir. Ancak susuzluk olduğunda durumu değişmekte ve açlığa bir hafta dayanabilen kediler susuzluğa yalnızca üç gün dayanabilmektedir.

Aşırı sıcak havalarda ise açlık ve susuzluk süresi biraz daha kısalıyor.  Yani bir kedi ortalama olarak 1 ya da 2 gün su içmediğinde ya da yeteri miktarda sıvı gıda tüketmediğimizde sağlığı çabuk bir şekilde bozuluyor ve çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkıyor.

Kedilerin Aç Ya Da Susuz Kaldığını Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin temizliğe olan düşkünlükleri bilinmektedir.  Sokakta tüyü pis bir kedi görülürse bu kedinin aç ya da susuz kaldığı anlaşılabilir.  Sıvı kaybı yaşayan veya da yeterli sıvıyı bulamayan kedilerde tükürük üretimi azalır ve kendilerini temizleyemezler.

Su tüketmediklerinde ve yemek yemediklerinde çeşitli organ yetmezliği gelişmekte son olarak da hayatlarını kaybetmektedirler.  Dolayısıyla yaz aylarında herkesin kapısının önüne bol bol su ve yiyecek koyması bu canlıların yaşaması için önemlidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER