Optimar Cumhurbaşkanlığı seçimi anketi: Erdoğan'ın en güçlü rakibi Mansur Yavaş

Optimar'ın düzenlediği ankette göre Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığındaki rakibi Mansur Yavaş. "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan ve Mansur Yavaş son tura kalırsa oyunuzu kime verirsiniz?" sorusu yöneltildi. Kullanıcıların yüzde 43'ü Erdoğan, yüzde 36.1'i Mansur Yavaş cevabını verdi.

Optimar Cumhurbaşkanlığı seçimi anketi: Erdoğan'ın en güçlü rakibi Mansur Yavaş

Optimar araştırma şirketi son zamanlarda yaptığı bir anket ile çok konuşuldu. Vatandaşlara, koronavirüs salgını ve olası seçimler hakkında soruların sorulduğu araştırmalar şaşırttı. Anket kullanıcılarına yöneltilen, "2023'teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmaları durumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun son tura kalmaları halinde kime oy verirsiniz?" sorusuna katılanların yüzde 44.7'si oyunu Erdoğan'a vereceğini söylerken yüzde 34.7'si oyunu İmamoğlu'na vereceğini belirtti.

Aynı soruyu Erdoğan ve Mansur Yavaş için de yönelten araştırma şirketinin aldığı cevap;  43'ü Erdoğan, yüzde 36.1'i Mansur Yavaş oluyor. 

2023 seçimlerinde Erdoğanın yeniden aday olması halinde tekrardan ona oy vereceklerin oranı  yüzde 30.8 iken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun aday olması halinde oyunun İmamoğlu'na olacağını söyleyenler yüzde 8.6, Selahattin Demirtaş'a oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 6.3 oldu.

Son dönemlerde Ankara Büyükşehir Belediye başkanlığında yaptığı planlar ile kendini gösteren Mansur Yavaş'a oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 4'te kaldı. AK Parti kimi aday gösterirse ona oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 5 olurken, CHP adayına oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 2.7 oldu. 

Ankette dikkat çeken başka bir ayrıntı ise "Adaya bağlı/kararsızım" diyenler, "Erdoğan'a oy veririm" diyenlerden sonra en yüksek orana sahip: Yüzde 14.7. Cevap vermeyenlerin oranı ise yüzde 11.1 olması. 

2023'teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmaları durumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun son tura kalmaları halinde ankete katılanların yüzde 44.7'si oyunu Erdoğan'a vereceğini söylerken yüzde 34.7'si oyunu İmamoğlu'na vereceğini belirtti. 

2023'teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmaları durumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın son tura kalmaları halinde ankete katılanların yüzde 43'ü oyunu Erdoğan'a vereceğini belirtirken yüzde 36.1'i oyunu Mansur Yavaş'a vereceğini söyledi.

Mansur Yavaş'ın İmamoğluna göre daha çok oy almasının nedeninin MHP tabanının oyunun olduğu düşünülüyor. 

Aynı soru Erdoğan ve Abdullah Gül için sorulduğunda ise Erdoğan'ın oy oranı yüzde 46.7'ye çıkarken, Gül'ün oy oranı ise yüzde 20.4'te kaldı.

Bugün bir genel seçim olsa parti oyları sırasıyla şu şekilde; AK Parti'ye oy vereceğini beyan edenlerin oranı yüzde 42.8 olurken, CHP'ye oy vereceğini söyleyenler yüzde 23.4 oldu. Onları sırasıyla MHP yüzde 10.2, HDP yüzde 9.5, İYİ Parti yüzde 9.1 izledi. Yeni partilerin (Gelecek Partisi ve DEVA Partisi) oy oranları ise sırasıyla yüzde 1.3 ve yüzde 1. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER