MSÜ sınavında fenalaşan öğrencinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, salondaki tüm öğrenciler karantinaya alındı

Kocaeinde ÖSYM'nin yaptığı Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavına giren bir öğrencinin sınav esnasında fenalaştığı, öğrenciye yapılan Kovid-19 testinin pozitif çıkması sonucunda salondaki tüm öğrencilerin karantinaya alındığı iddiası büyük yankı buldu.

MSÜ sınavında fenalaşan öğrencinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, salondaki tüm öğrenciler karantinaya alındı

Kocaeli Barış Gazetesi'nden Aysun Özcan Erenkaya, 4 Haziran Pazar günü gerçekleştirilen MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı'nda, girişte öğrencilere maske dağıtılıp ve dezenfektan sıkıldığını fakatöğrencilerin ateşleri ölçülmediği haberini yaptı. 

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 205 numaralı salonda, MSÜ sınavına katılan bir öğrenci sınav sırasında  fenalaştı. Fenalaşmasının ardından yetkililer tarafından tek kişilik salona alınan öğrenci, sınavını burada tamamladı. 

MSÜ sınavına girenler, koronavirüs önlemleriyle salonlara alındı ...

Sınav sonunda çağırılan sağlık ekiplerinin öğrenciye koronavirüs testi yapması sonucu öğrencinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Bunun üzerine devreye giren Sağlık Bakanlığı, öğrencinin sınava girdiği salonda sınava giren herkesi karantinaya aldı. 

Olayın yaşandığı salonda sınava giren bir öğrencinin  babası C.A., şunları söyledi:

''Oğlum 205 numaralı salonda sınava giriyor, 2,5 saat süren sınavın bitimine 45 dakika kala, bir kız öğrenci fenalaşıyor, başını sıranın üzerine koyuyor. Bayılacak kadar halsizleşen öğrenci, öğretmenler tarafından tek kişilik bir salona alıyor, Kovid-19 testini yapacak sağlık ekibi çağırılıyor, kız öğrenci bu esna tek kişi sınava devam ediyor. Sınavını tamamlayan öğrenciye test yapılıyor ve koronavirüs tespit ediliyor.

Oğlum eve geldiğinde bir kız çocuğunun bayılacak duruma geldiğini ve salondan çıkarıldığını anlatmıştı ki sınavdan 2 saat sonra evimize sağlık ekipleri geldi, salonda rahatsızlanan kız çocuğunun Kovid-19 testinin pozitif çıktığını söyledi ve oğlum M.A.’nın evin içinde bir odada, tabağı, çatalı, bıçağı, mümkünse tuvaleti ayrı olacak şekilde karantinada tutulması gerektiği söylendi."

Yaklaşan YKS için endişeli olan baba"Çocuğu farklı okullarda sınava giren hangi arkadaşımla konuşsam, içeriye girişte ateş ölçme olayının olmadığı söyleniyor. Ateş ölçme olayı olsaydı, belki de bu kız çocuğu sınava alınmayacak ya da tek kişilik bir salonda sınava girecekti. Çocuklarımız, bugün karantinada olmayacaktı. Şimdi önümüzde YKS sınavları var, 27-28 Haziran’da gerçekleştirilecek. Bu yaşanan olay oğlumun psikolojisini bozdu, 2 yıldır hazırlandığı sınava şimdi girmek istemiyor. Bu durum sadece benim oğlumun değil, diğer çocukların da psikolojisini bozdu. Şimdi YKS sınavına çocuklar nasıl girecek? Bizler ne cesaretle çocuklarımızı bu sınava göndereceğiz? MSÜ sınavında yaşanan bu durum sonrası YKS sınavlarının ertelenmesi söz konusu olmalı. Yoksa pek çok çocuğun hazırlığı boşa gidecek.” şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER