İmamoğlu, Fatih tablosuna verilen 6,5 milyon liraya "israf" eleştirisi yapanlara TRT dizisine yapılan ödemeyle karşılık verdi

İBB'nin satın aldığı Fatih Sultan Mehmet tablosuna verilen 6,5 milyon liraya israf eleştirisi yapanlara İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, önceki İBB yönetiminin TRT'deki Kut'ül Amare dizisine 12 milyon liralık reklam ödemesi üzerinden yanıt verdi.

İmamoğlu, Fatih tablosuna verilen 6,5 milyon liraya "israf" eleştirisi yapanlara TRT dizisine yapılan ödemeyle karşılık verdi

Londrada bir muzayedede satışa çıkarılan Fatih Sultan Mehmet Tablosu, İBB tarafından 6,5 milyon liraya satın alınmıştı. Tablonun alınmasını israf olarak değerlendirenlere karşı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu  İBB'nin önceki yönetiminin TRT'deki Kut'ül Amare dizisine 12 milyon liralık reklam ödemesi üzerinden yanıt verdi.

KİPTAŞ Silivri 4. Etap Sosyal Konutları'nın noter huzurunda yapılan kura çekiliş töreninin ardından basın önüne çıkan İmamoğlu, tablonun alınmasına yönelik eleştiriler hakkında sorulan sorulara "Çok değerli, ülkemize ait olduğunu hissettiğim, bu şehirde olmasını gerekli bildiğim bir eserin dünya çapındaki bir müzayededeki satışına katıldık ve aldık. Benim maneviyatımı ölçecek bir para miktarı yok. Onlar, bizim yaptığımız israfın adını bile anamazlar'' diyerek yanıt verdi. 

Tablonun satın alınmasından duyduğu sevinci anlatan İmamoğlu, "İngiltere'de dünkü müzayedede Fatih Sultan Mehmet'in tablosu İBB tarafından satın alındı. İstanbul'a ne zaman gelecek ve nerede, nasıl sergilenecek" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Sanırım detayları bugün belli olur. İstanbul'da kalıcı sergilenmesi için -her zaman yaptığımız gibi- bu işin uzmanları ile en şeffaf bir biçimde, İstanbul'un valisinden insanına kadar, onların da fikirlerini alarak karar vereceğiz. İstanbul'u bize hediye eden büyük padişahı, onun yaşadığı dönemde yapılan bir eserin İstanbul'a kazandırılması, dünden beri benim tüylerimi diken diken eden bir sevinç kaynağı. Onun en iyi şekilde kalıcı sergilenmesini sağlayacağız. İlk etapta benim gönlümden geçen İBB Saraçhane'de insanların yoğun bir ziyaretle onu görme zevkini elde edebilecekleri bir modelle sergilenmesi arzum var. Ama bu benim şahsi arzum. Bunu uzmanlarla ve kamuoyu ile paylaşarak, bu eserin kalıcı sergilenmesi konusunda ne yapabileceğimizi tartışacağız. Bu, benim tek başıma verebileceğim bir karar değil." dedi. 

Fiyatın yüksekliği konusunda yapılan eleştirilere karşı,  "Benim maneviyatımı ölçecek bir para miktarı yok.Çok değerli, ülkemize ait olduğunu hissettiğim, bu şehirde olmasını gerekli bildiğim bir eserin dünya çapındaki bir müzayededeki satışına katıldık ve aldık. Dolayısıyla bu bir israf değildir. Şu an sosyal konut üretme misyonu olan KİPTAŞ'tayız. Bu kurumdan, birçok diziye 13-14 milyon paralar ödendi bundan birkaç sene önce. Baktığınızda hukuken hiçbir sorun gözükmüyor; ama vicdanen çok sorunlu işler var. Onun için o işlerin yanında bizim yaptığımız israfın adını bile anamazlar. Ama ben manen gurur duyuyorum. Maneviyatımın parayla ölçülecek tarafı yok." dedi.

Daha önce eylül ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun tarafından İBB esi yönetimi  TRT'de yayınlanan Kut'ül Amere dizisine yapılan ödemeleri eleştirilmiş ve bu konuda şu ifadeler kullanılmıştı, "İBB'nin bir önceki yönetimi ciddi abonelik, ciddi gazete satın almaları, ciddi reklamlar vermiş. Sadece bir iştirakin 3 yılda 1 televizyon kanalına verdiği ilan 7 milyon lira. Bu arabalar buraya konulduğu zaman, israf konusuyla dalga geçiyorlar ya izleyicilerimize sormak istiyorum. Medya A.Ş. neden bir diziye 2018 yılında 12 milyon 750 bin liraya sponsor oluyor? TRT 1'de yayımlanan Kut'ül Amare dizisi bu."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER