İkinci elde hareketlilik: Sıfır otomobil almak imkansız hale geldi

Koronavirüs otomobil piyasasını da etkiledi. İkinci el otomobil piyasası uçtu.

İkinci elde hareketlilik: Sıfır otomobil almak imkansız hale geldi

Koronavirüs nedeniyle bir çok firmanın üretimi durdurması piyasayı olumsuz etkiledi. Sıfır otomobil satılan bayilerin ikinci el araçlarla dolması ikinci el piyasasını hareketlendirirken sıfır araç bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Durum böyle olunca ikinci el araçlara talep arttı bu da ikinci el araçların fiyaf-tını artırdı.  Nisan'da yüzde 8.36 yükselen ikinci el otomobil fiyatlarının daha da yükselişinin devam edeceği iddia ediliyor. 

İkinci el otomobil fiyatları mayıs ayında yüzde 8.36 artış gösterdi. Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız Mayıs ayındaki fiyat artışıyla ilgili değerlendirmede bulunarak  "Piyasa Kovid-19 öncesi dönemi yakaladı. Sıfır veya ikinci el fark etmeksizin herkesin kendi aracını kullanmayı tercih etme eğilimi oldukça yüksek. Nisan ayına göre mayıs ayında daha güçlü seyreden ikinci el araç alım talebi, sıfır araç fiyatlarında kurlardan kaynaklı yaşanan fiyat artışı ile birleşince mayıs ayında daha önceden de paylaştığımız fiyat artışlarının yaşanmasını sağladı. Talepteki toparlanmanın haziranda da devam etmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Artan döviz kurları sebebiyle sıfır kilometre araç satışı yapan bayilerin ikinci ele yöneldiğini belirten Otomerkezi.net'in CEO'su Muhammed Ali Karakaş   "Sektör dinamiklerinin değiştiği bu dönemde önüne geçilemez bir dijitalleşme sürecinin içindeyiz. Kurumsal bir çatı altında bütüncül hizmetleri online ortamda vermenin ne denli önemli olduğu ortaya çıkmış oldu. Geçtiğimiz ay yaptığımız araştırmada, bu zorlu dönemde yüzde 97,5 müşteri memnuniyetine ulaştığımız ortaya çıktı" diyerek sözlerine devam etti. İkinci el araç parkındaki dengelerin de değişiğini söyleyen Karakaş, 2020'nin ilk 5 ayında A segmentinin yüzde 19,5 oranıyla fiyatta en çok artış yaşayan sınıf olduğunu, 2011, 2012, 2014'ün de fiyatta en çok artış yaşayan model yılları'' dedi. 

FİAT VE RENAULT PİYASANIN KRALI

Cardata, Türkiye'de  ikinci el araç piyasası en çok satan araçları sıraladı. Bu sıralamaya göre, ikinci elde en çok satan otomobil 2017 model Fiat Egea 1.3 MultiJet olurken bu modeli, 2016 model yılına ait Fiat Egea 1.3 MultiJet izliyor, 2016 model Renault Symbol 1.5 DCI en çok satan üçüncü otomobil oldu. Renault Symbol'ü sırasıyla; 2015 model Fiat Linea 1.3 MultiJet, 2015 model Volkswagen Passat 1.6 TDI BMT, 2016 model Volkswagen Passat 1.6 TDI BMT ve 2017 model Renault Megane 1.5 DCI takip etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER