Hırvatistan'da ekolojik felaket: 50 milyon arı zehirlendi

Hırvatistan’ın Medimurje bölgesinde 50 milyondan fazla arı zehirlenmiş halde bulundu. Bölge Valisi Matijiva Posevec, olayın ardından Medimurje’yi doğal afet bölgesi ilan etti. Uzmanların yaşanan felaket ile ilgili incelemesi devam ediyor.

Hırvatistan'da ekolojik felaket: 50 milyon arı zehirlendi

Arıcılar, Hırvatistan'ın en kuzeyinde yer alan Medimurje bölgesinde 9 haziran günü ölü halılarla dolu bir halı buldu. Olay karşısında oldukça şaşıran arıcılar hemen yetkililere haber verdi. Yerel basında 600 kovanda bal üreten 50 milyonu aşkın arının öldüğü haberi çıkarken arıların ölme nedenlerinin zirai ilaç zehirlenmesi olduğu tespit edildi.  Garninovaclı arıcı Anan Pepelko, Ulusal televizyon HRT’ye  konu ile ilgili konuşarak,  “Arılar muhtemelen böcek ilacı zehirlenmesi nedeniyle öldü. Analizlerden sonra durumu net bir şekilde anlayabileceğiz” dedi. 

<p>Bununla birlikte, Međimurje İlçesi Arıcılar Birliği'nden Željko olayı büyük bir ekosistem felaketi olarak tanımlarken, Pčelinjak Derneği’nin (Kovan Derneği) Başkanı Dražen Jerman ise bölgedeki arıların ilk kez zehirlenmediğini ve bilinçsiz tarım ilacı kullanımına karşı daha önce pek çok kez protesto düzenlediklerini söyledi.</p>

Arıcıların ekolojik felaket tehlikesi yorumuna karşı  Pčelinjak Derneği’nin (Kovan Derneği) Başkanı Dražen Jerman,  bölgedeki arıların ilk kez zehirlenmediğini ve bilinçsiz tarım ilacı kullanımına karşı daha önce pek çok kez protesto düzenlediklerini söyledi.

Zirai ilaç kullanımı konusunda dikkat edilmesi gerektiğini belirten Jerman, “Böcek ilaçları arılar için tek değil. Arı toplulukları iklim değişikliği nedeniyle stres altında. Bunun yanı sıra Sava nehri antibiyotikler nedeniyle kirlendi. Tüm bunlar hesaba katıldığında ortam arılar ve ekolojik tarım için uygun değil” ifadelerini kullandı.

<p>Zagreb'de bulunan Adli Muayene, Araştırma ve Uzmanlık Merkezi, laboratuvar analizi yoluyla arılarının ölümün kesin nedenini belirlemek için arı, bal ve tarla örnekleri topladığını bildirdi.</p>
<p>Öte yandan, Madmurje yetkileri  arıcıların zararını karşılamak ve kalan arıları korumak için azami destek sağlayacaklarını açıkladı. Bu kapsamda arıcılara hasarlı kovan başına 200 euro verileceği açıklandı.</p>

Ülkede konunun araştırılması için Adli Muayene, Araştırma ve Uzmanlık Merkezinden bir grup laboratuvar analizi yoluyla arılarının ölümün kesin nedenini belirlemek için arı, bal ve tarla örnekleri topladı. 

Madmurje yetkileri  ise arıcıların zararını karşılamak için kolları sıvadı. Kovanları zarar görmüş arıcılara kovan başı 200 euro verilerek zararları karşılanacak. 

ARILARIN EKOSİSTEMDEKİ ÖNEMİ

Arılar, ekosistemin değişmez bir parçası. Özellikle de  bal arıları besin gereksinimlerini karşılamak için çiçekli bitkiler ve meyve ağaçlarından polen ve nektar toplarken bitkilerin döllenmesini  (tozlaşma) sağlıyor.  Dünyada meydana gelen  tozlaşmaların yüzde 80’ininden fazlasının arılar tarafından gerçekleştiği belirtiliyor

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER