Gümrüklerde PlayStation için vergi alarmı

Dün Sony PlayStation 5'in tanıtımını yaparken, ürünün çıkış tarihi ve fiyatı açıklanmadı. Ürün eğer 30 Eylül'den önce Türkiye'ye 3 bin TL'lik gümrük giriş fiyatıyla gelirse, bayi kârı hariç fiyatı 6 bin 18 TL olacak Üründe yüzde 50 ek gümrük vergisi, yüzde 20 ÖTV ve yüzde 18 KDV uygulanacak. Öte yandan, Gümrükler Genel Müdürlüğü, geçen hafta tüm gümrük müdürlüklerine bir yazı göndererek oyun konsollarının da içinde yer aldığı bir dizi üründe gümrük kıymet bedellerinin düşük gösterilmesinin önüne geçmek için önlem alınmasını istedi.

Gümrüklerde PlayStation için vergi alarmı

Oyun bağımlıları tarafından merakla beklenen Playsitation 5 tanıtımı dün yapıldı. Japon teknoloji devi Sony’nin ürettiği oyun konsolunun, çıkış tarihinin 2020 sonunu bulabileceği ve ABD’de satış fiyatının da 499 dolar olacağı öne sürülürken ürünün çıkış tarihi ve satış fiyatı hakkında resmi bir açıklama yapılmadı. 

ABD'de satış fiyatının 499 dolar olacağı tartışılırken Türkiyede de 499 dolara satışı düşünülen üründen ek vergi alınabileceğine dair duyumlar ortaya çıkmaya başladı. Çünkü ülkemizde 18 Nisan 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Türkiye'de oyun konsollarına yüzde 50'lik ek gümrük vergisi getirilmişti. Karar öncesi yüze 20 olan ve alınan karar ile 30 Eylül 2020'ye kadar yüzde 50 olarak uygulanacak olan ek vergi, 1 Ekim 2020'den sonra ise yüzde 20 olacak.

Gümrüklerde PlayStation için vergi alarmı - Ekonomi haberleri

Ayrıca oyun kollarına uygulanan yüzde 20'lik özel tüketim vergisi ve yüzde 18'lik katma değer vergisi de hesaba katılmalı.  Bazı internet sitelerinde, bu oyun konsollarında TRT bandrol ücreti ve Kültür Bakanlığı Payı da tahsil edildiği yönünde asılsız haberler öne sürüldü ancak bu doğruyu yansıtmıyor.

Başkent Üniversitesi’nden Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl bu konuda açıklama yaparak, video oyun konsollarının 9504 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (G.T.İ.P.) numarasında bulunduğunu ve 4 mart 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan “Kültür Bakanlığı Payı” ile ilgili 2187 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’nda yer almadığını belirtti.

Ayrıca Bingöl, 10628 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen ve TRT’ye aktarılacak olan bandrola tabi cihazlar ve bandrol oranları listesinde de video oyun konsollarının bulunmadığını belirtti.

GÜMRÜĞE GİRİŞTE 3 BİN, ÇIKIŞTA 6 BİN TL

Bingöl’ün yaptığı hesaplamaya göre, söz konusu bilgiler ışığında,  PlayStation 5 Türkiye’ye 3 bin TL’lik gümrük giriş fiyatıyla 30 Eylül’den önce gelmesi durumunda bayi kârı hariç satış fiyatı 6 bin 18 TL olacak.

3 bin TL’lik gümrük giriş ücreti olan ürüne, yüzde 50’lik ek gümrük vergisi oranı nedeniyle toplamda  1500 TL’lik gümrük vergisi ekleneceğini belirten bingöl aynı zamanda ürüne, yüzde 20’lik ÖTV oranı nedeniyle 600 TL’lik ÖTV ücretinin ekleneceğini dile getirdi. 3065 sayılı KDV Kanunu’nun 21. maddesine göre her türlü vergi ve harç KDV matrahına dahil edilmesi gerekiyor.  Bu nedenle KDV’nin matrahı gümrük giriş ücreti, gümrük vergisi ve ÖTV’nin toplamı 5100 TL olarak hesaplanıyor ancak  yüzde 18’lik KDV oranıyla ürüne, 918 TL’lik KDV ekleniyor.yapılan tüm vergilendirmeler topandığında 3 bin tl ile gümrüğe giren ürünün fiyatı bayi kârı hariç 6 bin 18 TL oluyor.  

PlayStation 5 Türkiye fiyatı ne kadar? PlayStation 5 özellikleri ...

GÜMRÜKLERE PLAYSTATION UYARISI

Diğer yandan Ticaret Bakanlığı’na bağlı Gümrükler Genel Müdürlüğü'nün, 2 Haziran 2020 tarihinde tüm gümrük ve dış ticaret bölge müdürlüklerine yazı göndererek, oyun konsolunun da dahil olduğu bazı ürünler için kıymet araştırılması yapılmasını istediği bildirildi. 

Gönderilen yazıda, “Genel Müdürlüğümüzce ithalat verileri üzerinde yapılan analizlerde ve Genel Müdürlüğümüze intikal eden muhtelif olaylarda, özellikle, kuruyemiş, kozmetik ve temizlik eşyası, elektrikli ev eşyası, oyun konsolu, oyuncak, güneş gözlüğü, saat gibi ürün gruplarında beyan edilen kıymetin düşüklüğü noktasında şüpheye yol açan tutarsızlıklara rastlanılmaktadır” denildi.

ALINMASI İSTENEN ÖNLEMLER SIRALANDI

Gönderilen yazıda ürünlerde düşük kıymet beyanının önüne geçilmesi ve Hazine kayıplarının önlenmesini teminen şu adımların atılması istendi:

– Bağlantınız gümrük müdürlüklerinde eşyanın kıymetine ilişkin yapılan işlemlerde azami titizlik gösterilmesi,

– Eşyanın fatura veya diğer belgelerinde marka/model bilgileri varsa veya TAREKS'e tabi olanlarda sistemde belirtilen marka/model bilgileri doğrultusunda ilgili markanın Türkiye temsilcisi/distribütörü nezdinde elde edilecek ithalat birim fiyatlarından da yararlanılması, kıymetinden şüphe edilmesi halinde 2012/29 sayılı genelge kapsamında kıymet araştırmasına gidilmesi,

– Gümrük idarelerince kıymet araştırmasına gidilen beyannamelerde BİLGE sisteminde Muayene Kontrol alanında bulunan “Kıymet Araştırması” seçeneğinin
işaretlenmesi,

– Bölge Müdürlüğünüzce, bağlantınız gümrük idarelerindeki ithalat işlemleri ile ilgili olarak eşyanın beyan edilen kıymetinde zaman içinde düşüş olup olmadığı vb. hususlarda periyodik olarak araştırma yapılması, herhangi bir tespitte bulunulması halinde gümrük müdürlüklerinin talimatlandırılması gerekmektedir.

Gümrükler Genel Müdürlüğü  gümrük ve ticaret bölge müdürlüklerine 18 Şubat 2019 da gönderdiği yazı ile , “Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü’nün 16.01.2019 tarihli ve 40796177 sayılı yazısı ekinde alınan 15.01.2019 tarihli Araştırma ve Tespit Raporunda; Sony PS4 oyun konsolu cinsi ürünlerin kıymetinin düşük gösterilerek ithalatlarının gerçekleştirildiğinin tespit edildiği ifade edilmektedir” diyerek önlem alınmasını talep etmiştir. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER