AKP önünde “Toplanan paralar nerede” diyen 15 Temmuz gazilerine polis müdahalesi

1 haftadır eylemde halinde bulunan 15 Temmuz gazileri, haklarında toplanan bağış ve yardımların kendilerine ulaştırılmaması ve verilen sözlerin yerine getirilmemesi dolayısıyla AKP binasının önünde toplandı. Toplanan grubu dağıtmak isteyen polis ve direnen 15 Temmuz gazileri arasında arbede çıktı. Bazı gaziler gözaltına alındı.

AKP önünde “Toplanan paralar nerede” diyen 15 Temmuz gazilerine polis müdahalesi

15 Temmuz gazileri, gazilik haklarından faydalanmadıkları ve toplanan bağıştan yararlanamadıkları gerekçesiyle daha önce de 23-24 Ocak 2020 tarihlerinde toplu eylem yapmayı planlamış ancak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olaya müdahale edince eylem durdurulmuştu.

15 Temmuz gazileri bu süreçte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile görüşmüş, haklarında iyileştirme sözü almış ve eylemlerinden vazgeçmişlerdi. Bu görüşmenin ardından Bakan “Bugün, vatan ve millet aşkıyla gözünü kırpmadan ölümü göze alan kahraman gazilerimizi bakanlığımızda misafir ettik. Şehit yakınlarımız, gazilerimiz ve aileleri bizim kıymetlilerimiz. Her daim onların yanındayız” paylaşımını yaparak gazilerimizin yanında olduklarını belirtmişti.
AKP Genel Merkezi önünde 15 Temmuz gazilerine polis müdahalesi

Bundan bir süre sonra gaziler, kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmediği iddiasıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde 9 Haziranda toplanmış ve bir hafta sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde oturma eylemi düzenlemişti.

Bakanlık önünde “Kamuoyunda ‘3 bin 200 maaş alıyorlar, her şehit ailesi ve gaziye ev verdiler’ algısı oluşturulmuş ve gerçeği yansıtmamaktadır. Ayrıca toplanan yardımla ilgili, kamuoyunda çokça dillendirilen bu yardımların, bağış sahibi milletimize iade edilsin deniliyorsa buna da hiç itirazımız yok. Yeter ki biz bu algıdan kurtulalım. Devletimiz bir vakıf kurmuş ve tasarrufunu da şehit yakınları ve gaziler için yapacağını duyurmuştur. Bundan hiçbir şüphemiz bulunmamaktadır. Vakfımızın da Mehmetçik Vakfı gibi emsal teşkil ederek işlev kazanması en büyük arzumuzdur.” açıklamasını yapan gaziler son olarak AKP Genel Merkezi’nin önünde toplandı. Toplanan gruba polis müdahale edince kısa süreli bir arbede çıktı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ise o görüntüleri paylaşarak “Kendileri için toplanan yardım paralarının durumunu soran 15 Temmuz gazileri AKP Genel Merkezi önünde gözaltına alındı. 2 gazi ise polis müdahalesi sonucunda yaralandı. Bu utanç size yeter!” ifadesini kullandı. Özkan, gözaltına alınan gazi için başka bir vatandaşın  “Bu adam vatana saldırmadı, bu adam gazi” ifadesini dile getirdi. 
Polis ile arasında çıkan arbedeye içerleyen gazi ise Bir gazi ise, “Her tarafım delik deşik, platinlerle yaşıyorum. 30 sene polislik yaptım. Şuradaki tanka bindim…” sözleriyle isyan etti.

Medyascope, 15 Temmuz gazileri olayların ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştüğünü iddia etti. 

Polisin müdahale ettiği 15 Temmuz gazilerine Süleyman Soylu'dan ...

Ahmet Önder adlı bir gazi bütün olayları şu şekilde anlattı:

Arbede sırasında ben polislere, ‘Benim madalyam var, bana dokunamazsınız. Valilik ve İçişleri Bakanlığı izni olmadan beni gözaltına alamazsınız' dedim. Daha sonra amirler Süleyman Soylu'yla görüşmüş, Soylu da bizi Bakanlığa davet etti Meselenin para değil, 3713 sayılı kanuna tabi olmak olduğunu söyledik. Cuma gününe kadar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanıyla ve Cumhurbaşkanıyla görüşecek, akabinde bize dönüş yapacak. İş tamamen Aile Bakanı ve Cumhurbaşkanına bağlı. Onay aldığı takdirde önümüzdeki hafta Kabine toplantısında tasarıyı sunacak. Ben Bakanın samimiyetine inandım, sürecin takipçisi olacağını ve bizim sözcümüz olacağını söyledi. ‘Bu can bu bedende olduğu sürece ben sizin yanınızdayım' dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 19:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER