3 Mayıs Türkçülük Günü nedir önemi? 3 Mayıs Türkçülük Günü ilk ne zaman ortaya çıktı?

3 Mayıs tüm Türkler Türkçülük günü olarak kutlar. Peki Türkçüler günü nedir? Ne zaman kutlanmaya başlamıştır?

3 Mayıs Türkçülük Günü nedir önemi? 3 Mayıs Türkçülük Günü ilk ne zaman ortaya çıktı?

Dünya üzerinde yayılım göstermiş, Türkçülük benliklerini korumuş, örf adetlerine sadık kalmış milyonlarca Türk, bu günü Türkçülük bayramı olarak kutluyor. 3 mayıs günü, 1945 yılı sonrası kutlanmaya başlayan ve her yıl itina ile kutlanan Türkçülük bayramı nedir?

Türkçülük: Osmanlı duraklama devrinde ortaya çıkan, Türkiye cumhuriyetinin de kuruluş felsefesi olan akımdır. En önemli temsilcileri ''Türklük, benim en derin güven kaynağım, en engin övünç dayanağımdır'' diyen M. kemal Atatürk,  ''Deme bana Oğuz, Kayı, Osmanlı… Türk'üm, bu ad her unvandan üstündür'' diyen Ziya Gökalp ve birçok şair, siyasetçi ve bilim insanı...

1944 yılı o dönemin önemli iki ismi arasında yaşanan mahkemeye kadar taşınan olaylar sonucu kutlanmaya başlamıştır. Mesele şöyle özetlenebilir:

Sabahattin Ali, Hüseyin Nihal Atsız ve Atatürkçülük -

 7 Eylül 1944'te başlayan ve 29 Mart 1945'e kadar süren dönemde, Türk siyasetinde önde gelen 23 isim Türkçülük-Turancılık suçlamasıyla yargılanmıştır.Türkçülük-Turancılık davasının gerekçelerinden biri olarak gösterilen Hüseyin Nihal Atsız-Sabahattin Ali davasının 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmasında sonra Türkçüler, "Ankara Nümayişi"ni düzenlemiştir.

Makaleler | SABAHATTİN ALİ-ATSIZ DAVASI: SANCIDAN BAYRAMA “3 MAYIS”

Dava nedeniyle Tophane'deki Askerî Cezaevinde tutuklu bulunan Türkçülüğün önemli temsilcileri Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar, Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 kişilik grup, 3 Mayıs'ın ilk yıldönümü 1945 senesinde yine tophane askeri mahkemesinde toplanmıştır. Sonraki yıllarda yapılan toplanmalar "Türkçülük Günü" olarak kutlanmaya başladı. 

Türkçülüğün Tuırancılıktan farkı nedir?

Turancılık ırk birliğidir. Temei sadece anadoluya dayanmaz. Orta Asya dahil, dünyanın her bölgesindeki Türk ırklarının birleşmesi fikridir. Türkçülük ise ırka değil hissiyata, Türk kültürüne ve Türk vatandaşlığı kavramına dayalı bir düşüncedir: 


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER