15 ilde uygulanan seyahat yasağı 3 Haziran'da bitecek; park, bahçe vb. alanlar maske zorunluluğu ile yeniden açılacak

Koronavirüs kapsamında 81 ilde uygulanmaya başlanan tedbirler gevşetilmeye başlandı. Hükümet 3 hazirandan sonra büyük şehirlerdeki sokağa çıkma yasağını kaldırmayı planlıyor.

15 ilde uygulanan seyahat yasağı 3 Haziran'da bitecek; park, bahçe vb. alanlar maske zorunluluğu ile yeniden açılacak

11 Mayıs tarihinde ilk koronavirüs vakasının görülmesinin ardından ülkeye hızla yayılmasının ardından İçişleri Bakanlığınca ve belediyelerce bir çok tedbirler alındı. Bu tedbirlerden en çok konuşulanı önce 30 şehir için geçerli olup ardından 15 şehire düşürülen giriş çıkış yasağı... 

İçişleri Bakanlığının kararı ile Zonguldak ile büyükşehirler Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun ve Van'da giriş-çıkış yasağı devam etmekte olup 3 hazirana kadar uzatılan şehre giriş çıkış yasağının 3 mayıstan sonra kaldırılması planlanıyor. 

15 ilde uygulanan seyahat yasağı 3 Haziran'da bitecek; park, bahçe vb. alanlar maske zorunluluğu ile yeniden açılacak

Yasağın 3 haziranda kalkması aslında nüfus yoğunluğunun bulunduğu illerden gelen vaka sayılarına ve Bilim Kurulu tavsiyelerine bağlı. Yani vakaların normal şeyrinde bir değişiklik meydana gelirse yasağın kalkması ertelenip yeni kararlar alınabilir. 

Koronavirüs ile mücahadele kapsamında kapatılan  park, bahçe, sahil şeridi vb. alanlar maske takma zorunluluğu ile yeniden vatandaşın kullanımına açılacak.

Deniz Turizmi

Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber tatil yörelerinde virüs tedbirlerinin nasıl olacağı ve deniz turizminin nasıl etkileneceği konusunda da alınan kararlar açıklandı. Antalya'nın ünlü yaz turizm merkezi olan Konyaaltı Sahili'nde 'yeni normal' kapsamında yeni kurallar uygulanmaya koyulacak. Tatilciler plaja rastgele havlu serip güneşlenemeyecek ve 9 metrekarelik özel alanları kullanmak zorunda olacak. Tatilcinin boşalttığı özel alan dezenfekte edildikten 20 dakika sonra yeni birine tahsis edilecek.

Deniz ve havuzlar coronavirüs riski taşıyor mu? Denizden ve ...

gelen turistler isterlerse tek kişilik eğer kalabalık gelirlerse de aynı aileden yalnızca 3 kişi 9 metrekarelik alanı kullanabilecek. Alandaki marketlerde maske ve eldiven kullanımı devam edecek. 

Ssoyunma kabini ve duş alanları gibi ortak kullanılan alanlarda da tedbirler artırılacak. Örnegin kabinler şeritlerle ayrılarak sosyal mesafe kuralına uygun hale getirilecek. Şezlong, şemsiye ve masaların araları 9 metre olacak ve tatilciler kullandıktan sonra sık sık dezenfekte edilecek. 

Plajlara artık giriş çıkışlar farklı yerlerden olup, izmaritten virüs bulaşma riskine karşı sahillerde sigara içmek yasak olacak. Sigara içenlere ayrı bir alan tahsis  edilerek sahilde sigara içmeleri önlenecek. 

Koronavirüs: Denize ve havuza girmek güvenli mi, virüs yüzmeyle ...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER