Plastik poşete zam mı geliyor?

Plastik poşetlere zam gelecek mi sorusuna Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar yanıt verdi. 2020 poşet fiyatları 25 kuruştan satılacak.

Plastik poşete zam mı geliyor?

Plastik poşete zam mı geliyor?

Plastik poşetlere zam gelecek mi sorusuna Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar yanıt verdi. 2020 poşet fiyatları 25 kuruştan satılacak.

Plastik poşete zam geldiği iddia edilmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konu ile ilgili açıklama yaptı. 25 kuruştan satılan poşetler yeni yılda 30 kuruştan satılacak iddiası gündeme düşmüştü. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Birpınar, bu önemli açıklamayı Twitter hesabından yaptı. Birpınar, “Poşet ücreti 2020 yılında da 25 kuruş olarak satılmaya devam edecek.” Dedi.

Plastik poşetlerin fiyatlandırılması ile ilgili yönerge 1 Ocak 2019 yılında imzalanmıştı. Bu uygulama ile plastik poşet kullanımı 2019’un 11 ayında yaklaşık olarak yüzde 77 oranında azaldı. Aylık olarak yaklaşık 35 tane olan kişi başı kullanım sayısıysa 10’a düştü. 2019 senesinde Aralık ayı itibarı ile yaklaşık olarak 200 bin ton plastik kullanımının da önüne geçilmiş oldu. 1 ton plastik üretimi ile geri dönüşümüne tabi tutulmadan doğrudan doğaya bırakılması ile ilgili 41 kilogram sera gazı salınımı gerçekleştirileceği göz önüne alındığında yaklaşık olarak 200 bin ton plastik kullanımının önüne geçilmiş ve 8 milyon kilogram sera gazı salınımının önüne geçildi.

Plastik Poşet Komisyonu Toplantısında geçen sene gerçekleştirilen faaliyetlerle ilgili değerlendirmeler gerçekleştirilmiş ve 2020 senesi için poşet fiyatları da 25 kuruş olacağı belirlenmişti. Bu bağlamda 2020 senesinde de satış noktalarında tüketiciye verilen plastik poşetler için tane başına istenen ücret sabit olarak 25 kuruş olarak belirlendi. 31 Aralık 2019 tarihinde Bakan oluruyla Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkim Usul ve Esasların 10. Maddesinde birinci fıkrasında “2020 yılı plastik poşetlere uygulanacak taban ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruştur. 1 Ocak 2020 tarihinden başlayarak 2020 yılı sonuna kadar ise satışa tabi tüm poşetler için uygulanacak ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruş olup daha az veya daha fazla bir ücret uygulanamaz.” Yazısı bulunuyor.

İrem Demir

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER