800'den Fazla İthal Ürüne İlave Gümrük Vergisi Getirildi

Cumhurbaşkanlığının imzasıyla resmi gazetede 800 den fazla ithal ürüne ek gümrük vergisi getirildiği haberi yayımlandı. Ek vergiler, 30 Eylül 2020'ye kadar %30'a kadar uygulanacak ve sonrasında %10'a kadar düşürülecek.

800'den Fazla İthal Ürüne İlave Gümrük Vergisi Getirildi

Cumhurbaşkanlığının aldığı karara göre  inşaat sektöründe kullanılan bazı ürünleri, otomotiv sanayiinde kullanılan yedek parçaları ve bazı tüketici ürünlerini de kapsayan 800'den fazla üründen ilave gümrük vergisi alınacak.

Resmi gazatenin bu günkü sayısında yer alan  İthalat Rejimi Kararı'na Ek Karar'a göre; ek vergi getirilen ürünler arasında tıraş makineleri, iş makineleri, vinçler, tarım makineleri, bazı demir-çelik ürünleri, kontakt lens, mermer, granit, televizyon alıcı cihazları, yarı mamul deri ürünler ile bazı otomobil yedek parçalarına ek gümrük vergisi getirildi.

ilave gümrük vergisi

Getirilen ek vergiler alüminyum folyo, konveyörler, transmisyon kolonu, transmisyon milleri, elektrik akümülatörleri, ateşleme bujileri, dikiz aynaları, kornalar, fren balataları, krikolar, pnömatik aletler, kauçuk ve plastikten boru ve hortumlar, römorklar, gaz sıvı ve elektrik sayaçları, PVC kaplamaları ve levhalar, fişekler, fotokopi baskı ve yazı kağıtları, kontak lensler, camlar ve camdan eşyalar, şerit metreler, su ısıtıcıları, projeksiyon perdeleri, hoparlörler, elektrikli işaret cihazları, basküller, termometreler, vatka ve keçeler, yarı mamul deriler, tabi mantar ve mantardan eşyaları ve daha birçok ürünü kapsıyor. 

İlave gümrük vergisi, iki aşamalı olarak 30 Eylül 2020'ye kadar yüzde 30; 1 Ekim 2020'den itibaren ise yüzde 10 oranlarında uygulayacak. 

Geçtiğimiz hafta zaten getirilmiş olan ve aralarında beyaz eşyadan motor parçalarına kadar birçok ürüne ek ithalat vergisi 30 Eylül 2020'ye kadar geçici olarak yüzde 30, bu tarihten sonra ise yüzde 25'e oranında uygulanacağı belirtildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER