Eğitimin Hayatımızdaki Önemi

Eğitim, denilince genellikle mezun olunan okullar akla gelmektedir. Fakat eğitim çok geniş bir kavramdır. Kişinin eğitiminde mezun olduğu okullar kadar kendini geliştirmesi de önemlidir. Bu nedenle özellikle üniversite okuyan gençlerin, üniversite dönemlerini iyi değerlendirmeleri gerekir.

Eğitim insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Eğitim, kişinin hayatına, davranışlarına, insanlarla olan ilişkilerine etki eden en önemli faktördür.

Eğitim Süreci

Eğitim, insan hayatı boyunca devam edebilir. Genel olarak eğitim bir süreçten ibarettir. Eğitimdeki ana amaç, kişinin hayata bakışını, davranışlarını belirli bir yöne çekmek, istediği bir konu hakkında genel kültür sahibi olmak demektir. Eğitim süreci, ömür boyu devam etmektedir.

Eğitim ve İnsan

Eğitim hayatı boyunca kişiler toplumsal ve mesleki birçok bilgi sahibi olmaktadır. Eğitimli bir insan ile eğitimi yeterli seviyede olmayan, aralarında eğitim farkı olan kişilerin aynı olaylara verdikleri tepkiler birbirinden çok farklıdır.

Sosyal hayatta eğitim seviyesi yüksek olan kişilerin, giyim tarzları, konuşma biçimleri, insan ilişkileri, sahip oldukları meslekler ve toplumsal çevresi oldukça fark etmektedir.

Hayat Boyu Eğitim

İnsan daha iyi bir eğitim seviyesi ile hayatına devam etmek, kültürlü bir kişi olabilmek, iyi bir meslek sahibi olmak için büyük önem taşımaktadır. Eğitim sadece okullar ile sağlanmaz. Kişi ilgi alanlarında filmler, belgeseller izleyerek, makaleler ve kitaplar okuyarak kültür ve eğitim seviyesini yükseltmektedir. Bu nedenle eğitim hayat boyu devam eden bir süreçtir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Eren esicok
Eren esicok - 11 ay Önce

Biraz yardım çi oldu