Magnus Carlsen satranç tarihine Adını Yazdırdı

Satrancın Mozart'ı olarak dile getirilen Dahi şampiyon Magnus Carlsen satranç tarihine geçti (111 maçlık yenilmezlik) seriyi yakaladı

Magnus Carlsen satranç tarihine  Adını Yazdırdı


   Norveçli dahi satranç oyuncusu Büyük Usta Magnus Carlsen, yenilmezlik serisini 111 karşılaşmaya çıkararak dünya rekoru kırdı.

    Hollanda'nın Wijk aan Zee kasabasında her yıl düzenlenen Tata Steel Turnuvası'nın 4. turunda Jorden van Foreest ile berabere kalan 29 yaşındaki Carlsen, satranç tarihine geçti.

    Uluslararası Satranç Federasyonu tarafından  yapılmış olan açıklamaya göre, yenilmezlik serisini 111 maç ile taçlandıran son dünya şampiyonu, Rus Sergei Tiviakov'un 2005'ten bu yana elinde tuttuğu dünya rekorunun da aynı zamanda yeni sahibi oldu.

      Satranç dahisi bu Büyük usta Carlsen 2004 senesinde (13,5 yaşında) büyükusta unvanını da kazanmıştır. ve bu aynı zamanda tarih de de en genç üçüncü büyük usta olan satranç  oyuncusu yapmıştır.

 1 Ocak 2010'da (19 yaş 32 gün) dünyanın en genç 1 numarası (FIDE listelerine göre)bu sayede olmuştur. Ocak 2013 FIDE derece listesine göre, Carlsen 2861 ELO'ya ulaşmış ve tarihin en yüksek derecesini elde etmiştir. Kasım 2013'te Viswanathan Anand'ı yenmiş ve 2013 Dünya Şampiyonluk Maçını kazanmıştır, bu sayede Dünya Satranç Şampiyonu olmuş ve bununla kalmayıp Aralık 2014'te 2014 Dünya Satranç Şampiyonluk Maçında Anand'ı yenerek unvanını korumayı başarmıştır.

     Carlsen çocukluğundan beri saldırgan oyunculuğu ile tanınan ve yaşı ilerledikçe daha evrensel bir oyuncu konumuna gelmiştir. Carlsen diğer yüksek dereceli satranç oyunculardan farklı olarak açılış hazırlıklarına önem vermemiştir, bu özelliği ile açılışlara daha çok önem veren rakiplerini şaşırtmıştır. Carlsen'in oyun sonlarındaki  ustalığı ve oyun sonu cesareti geçmiş dünya satranç şampiyonları José Raúl Capablanca, Vasily Smyslov ve Anatoly Karpov'unkilerle benzerlik göstermiştir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER