ABD Senatosu Uygur Türkleri için sunulan yasa tasarısını onayladı

ABD Senatosu, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türklerine yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

ABD Senatosu Uygur Türkleri için sunulan yasa tasarısını onayladı

Çin'in senelerdir Uygur Türk ve Müslümanlarına yönelik yaptığı baskı ABD Senatosuna Cumhuriyetçi Senator Marco Rubio'nun önerisi ile sunulmuş ve Uygur Türklerine ve diğer Müslüman azınlıklara uygulanan baskı ve şiddetten sorumlu olan bazı Çinli yetkililere yaptırım uygulanması çağrısı yapılmıştı. Senato teklifi onayladı. Buna müteakip ABD Dışişleri Bakanlığı bölgedeki insan hakları ihlalleri için bir rapor hazırlaması talep etti. Daha önce kasım 2019 da kabul edilen tasarı Temsilciler Meclisi tarafından değişiklikler yaparak tasarıyı Aralık 2019'da tekrar Senato'ya göndermişti.

Doğu Türkistan'a tehcir: Uygur Türkleri toplama kampından zorla ...

Bazı değişiklikler ile senatoda kabul edilen tasarı Trampa sunulacak. Diğer yandan yandan tasarının onaylanmasının ardından Twitter hesabından açıklamada bulunan Rubio, "Az önce Çin Komünist Partisi'nin kaba muamelelerinden dolayı sorumlu tutulmasını öngören Uygun İnsan Hakları Yasa Tasarısı'nı Senatodan geçirdik. Tasarı, umarım yarın da Temsilciler Meclisinden geçen ve Başkan Trump'ın imzasını alır." dedi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER