Seyahat izni alan 65 yaş üstü Ankaralılar AŞTİ'ye akın etti

‘Bir ay dönmemek üzere sabit bir yere gitmek’ şartıyla seyahat izni verilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlardan Seyahat İzin Belgesi olanlar, soluğu AŞTİ’de aldı.

Seyahat izni alan 65 yaş üstü Ankaralılar AŞTİ'ye akın etti

Koronavirüs kapsamında risk grubunda bulunan 65 yaş üstü vatandaşlara getirilen yasak kaldırıldı. İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelge ile seyahat izni verilen 65 yaş üstü vatandaşlar bir ay geri dönmemek koşulu ile memleketlerine gitmek için  AŞTİ'ye akın etti. Bu gün Ankara Şehirler Arası Terminal İşletmesi’ndeki (AŞTİ)  yoğunluk gözle görülür düzeydeydi. Bilet almak için sıralar oluşturan vatandaşlara sık sık bir ay geri dönememe koşulu anons ile hatırlatıldı. 

E-devlet veya sms yolu ile alınan izinler gerekli yerlerde kontrol ekiplerine gösterildi. İzini alamayan bazı 65 yaş üstü vatandaşların yakınları kaymakamlıkların önünde seyahat izni sıraları oluşturdu.  Çankaya Kaymakamlığı, vatandaşları bilgilendirmek için bina girişine, “Seyahat izin başvuruları e-Devlet üzerinden veya 199 no’lu telefon servisi aranarak yapılacak olup, bizzat başvuru alınmayacaktır” yazılı bilgi notu astı.

65 yaş üstü vatandaşlar seyahat iznini büyük sevinç ile karşıladı. Yaklaşık iki aydır yasak nedeniyle evde kalan ve kendilerine tatınan seyahat iznini fırsat bilen  Kadriye Parlak (66), yaklaşık 10 aydır Ankara’da olduğunu ve çok sıkıldığını belirterek, çay toplamak için Rize’ye gideceğini söyledi. Başka bir Rize yolcusu Muammer Kocaman (68) da, “Çaylarımızı topladıktan sonra biraz da tatil yaparak geri Ankara’ya döneceğiz. Buruk bir ramazan geçiriyoruz. İnşallah salgın biter ve huzurlu bir hayata döneriz” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER