Julien sütunu’ leyleğını beklıyor

Ankaranın simgesi haline gelen ve uzun yıllardır ağırladığı leyleğin gelmemesi Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesini harekete geçirdi.

Julien sütunu’ leyleğını beklıyor

Ankara Ulusta yer alan ve Roma İmparatoru Julien'ın Ankara'ya ziyareti onuruna yaklaşık 1700 yıl önce dikilen 15 metre yüksekliğindeki Julien Sütunu, Ulus Taşhandaki yerinden sökülerek ASBÜ'ye ev sahipliği yapan binanın önündeki yeni yerine taşındı.

Ankaralıların bir yer tarif ederken kalıplaşmış 'leylek yuvasının ora' cümlesinin altında aslında kültürel bir miras.Bunun için leyleklerin yediden gelmesi için çalışmalar başlatıldı.
 Julien sütunu’ leyleğını beklıyor

Konu ile ilgili açıklama yapan ASBÜ Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, üniversite olarak tarihi, kültürel ve manevi mekanlarla iç içe olduklarını, buna doğal yaşamı da dahil etmek istediklerini dile getirdi. Arıcan, başlattıkları çalışmayı başkentin simgesine dönüşen leylek yuvasını yeniden leyleklerle buluşturmak için yaptıklarını dile getirerek şu açıklamalarda bulundu: 

"Uzman arkadaşlarımızla oturduk. Veterinerlerimiz 'Leyleklerden birinin eşi öldüğü için veya yuva bozulduğu için gelmemiş olabilirler ama o önceki leylekler hayatta değilse bile mutlaka yeni leylekler gelir burayı yuva edinirler.' dediler. Biz de buradaki tarihi mekanlar canlanırken, Ankara'nın simgesi olan sütunun üstündeki leylek yuvasıyla da o eski günlerine kavuşmasını arzu ettik. Bunun için bu yuvayı yeniden hayata geçirdik. Leyleğimizi dört gözle bekliyoruz. Arzu ediyoruz ki göç sezonlarında burayı bir konak, bir menzil olarak kullansınlar ve buraya geldiklerinde de Ankara'mızın güzelliğine güzellik katsınlar."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER