Ankara, Covid-19’a karşı 43 kenti bir araya getiren Dünya Başkentleri Platformu'nu kurdu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, Koronavirüsle mücadele eden devlet başkentlerini bir araya getirecek bir platform kurdu.

Ankara, Covid-19’a karşı 43 kenti bir araya getiren Dünya Başkentleri Platformu'nu kurdu

Virüs ile mücahadele etmek için aldığı tedbirler ile gündemden dşmeyen Mansur Yavaş, ''Küresel sorun, Yerel çözüm'' ilkesiyle harekete geçerek ''Covid-19'a karşı dünya başkentleri'' adlı platformun bir parçası oldu. 

Platformda yer alan  Atina, Bağdat, Bangkok, Banjul, Bişkek, Brüksel, Budapeşte, Buenos Aires, Bükreş, Dnipro, Doha, Guanco, İslamabad, Kanberra, Karkiv, Kiev, Lefkoşa Türk Belediyesi, Londra, Lübliyana, Maputo, Moskova, Nur-Sultan, Paris, Pekin, Priştine, Riga, Saraybosna, Sejong, Seul, Shenzhen, Singapur, Tahran, Taipei, Talin, Tiflis, Tiran, Tokyo, Tunus, Ulan Batur, Vaşington, Viyana, Zagreb gibi başkentler birlikte hareket ederek bilgi birikimlerini birleştirip virüs ile savaşacak. 

Ankara büyükşehir belediyesi

Kuruluşu salı günü açıklanan platformda ülkelerin koronavirüs ile mücahadeleleri kapsamında yaptıkları mücahadeleleri bir makale haline getirip paylaşılarak 102 dilde yayınlandı ve “www.capitalsinitiative.org”  sitesinde yayınlandı. Yine aynı sitede  Dünya Sağlık Örgütü’nden alınan COVID-19 salgınına ait günlük veriler ve bilgiler de paylaşılacak. 

Merkezi Ankara olan platform COVID-19 salgınına karşı yardım önerisinde bulunan ve talep eden şehirler için bir dayanışma aracı oluşturmayı da hedefliyor. Platformda, 30 kişilik bir ekip başkentler ve büyükelçiliklerle irtibat halinde olacak ve website üzerinden günlük ortalama 5 bilimsel makalenin paylaşılacak.

Dünya haritası üzerinden ülke ülke vaka ve ölüm sayılarına ulaşılması da platformun diğer kolaylaştırıcı özelliği. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER