Tevfik Yamantürk Kimdir?

Beşiktaş’ın Divan Kurulu Başkanı Tevfik Yamantürk 29 sene önce Süleyman Seba’ya savaş açmıştı.

Tevfik Yamantürk Kimdir?

TEVFİK YAMANTÜRK KİMDİR?

Beşiktaş’ın Divan Kurulu Başkanı Tevfik Yamantürk 29 sene önce Süleyman Seba’ya savaş açmıştı.

Bugün Divan Kurulu koltuğunda yer bulan Tevfik Yamantürk başarılı bir iş adamı. Babasından devralmış olduğu aile şirketini Türkiye’nin önce gelen sanayi kuruluşlarından biri yapmayı başarmış. Peki Beşiktaş’ta neler yaptı?

Süleyman Seba zamanında yöneticilik yapan Yamantürk, yönetimden ayrıldığında Onursal başkanın aleyhinde inanılmaz sözler söylemişti. 1991 senesindeki istifasını yönetime verdiğinde de yer yerinden oynamıştı. Seba’ya isyan bayrağını açanların başında gelmekteydi. Tevfik Yamantürk 2000 senesindeki kongrede Hasan Arat’a karşı Serdar Bilgili’ye tam destek sağlamıştı. Beşiktaş’ta yönetim kurullarına girmemeye özen gösteren Yamantürk, 15 Nisan 2017 senesinde Fikret Orman’ın işareti ile büyük bir oy çoğunluğu alarak Divan Kurulu başkanlığına seçildi. Tevfik Yamantürk Fikret Orman yönetimine gelen eleştiriler için “Biz Divan Kurulu olarak bunları eleştirmeyi doğru bulmuyoruz. Sorunları içimizde hallederiz.” Demişti. Orman’ın görevini bırakması halinde Beşiktaş’ta görevi devralacağı yönünde çıkan haberler onu işaret ediyordu. Fakat Fikret Orman’ın görevi aniden bırakması sonucunda Divan Kurulu başkanı olduğundan dolayı aday olamadı. Yamantürk Seba’yı eleştirdiğinde Onursal Başkana bazen ağır hakaretler de etmekteydi.

Divan Kurulu Başkanı dün yapmış olduğu açıklamada Seba’yı yine eleştirdi. “Benim uyarılarımı dinlemiyordu.” Şeklinde ifade kullandı. Fikret Orman’a uyarılarda bulunmayı reddeden Yamantürk öldükten sonra bile Seba’yı eleştirmeye devam etti. Akıllara tam olarak 29 sene öncesini getirdi.

Sene 1991… Beşiktaş Süleyman Seba ile tarihindeki en başarılı sezonunu yaşarken Kartalhaber, tarihin tozlu sayfalarında Yamantürk’ün Seba için söylediği sözleri buldu. Ocak 1991’de Seba yönetiminden istifa eden Yamantürk’ün 2 gün sonra Seba için Milliyet Gazetesi’ne söyledikleri şöyle;

‘Süleyman Seba Hasta Birisi’

“öyle bir başkan düşünün ki yönetici ile konuşmuyor, futbolcu ile küs… gazetecileri de sevmiyor. Böyle bir mantık olabilir mi? Seba adeta bir hasta. Ancak ben de doktor değilim. Bunun yanında her fırsatta (ah! Bir param olsa) şeklinde dert yanıyor. Para kazanmak, paralı insan olmak suç mu? Seba 1917 Rus zihniyetinde. Bu kafayla bir yere gidemez. İnanın benimle 7 aydır konuşmuyor. Yönetime yeniden dönüşümün ne şekilde olduğunu herkes bilir. Sayın Seba yakın bir arkadaşı teklifine “evet” dedikten sonra (işte şimdi Tevfik Yamantürk’ü yedim) gibi garip laflar etti. Seba’nın beni yiyecek ne midesi var ne de bir gücü. Beşiktaş’ı Orhan Keçeli, Cengiz Eltutar ve Süleyman Seba yönetiyor. Bu üç kişi acaba kulübe ne verdi? Beşiktaş bugününe paralı insanlarla geldi. Yeni seçim döneminde gerektiğinde adaylığımı koyarım bu camia bizim gibilere sahip çıkacaktır. Fakat Seba sürekli yaptığı konuşmalarda oyları ipotek altına alıyor. Böylesine şartlar altında kazanabilir miyiz bilemem.

Şampiyonluk kutlamalarına katılmayan başkan düşünemiyorum. Öylece köşeye çekilerek leblebi ile rakı içilerek başkanlık yapılmaz. Biz onun esiri değiliz. Sabrettiysek bu bizim terbiyemizdendir. Beşiktaş’ta artık dönem değişti. Seba gitti ve onun döneminde bir daha kulüpten içeri giremez denen Tevfik Yamantürk bugün Divan Kurulu başkanı oldu. Beşiktaş’taki geçmişini inkar etmek isteyecek mi bilinmez ama bugün de Seba’yı eleştirmeden duramıyor. Beşiktaş’ınsa Seba’dan sonra 20 senede geldiği noktanın yansıması Yamantürk’ün kulüp içindeki yükselişi olabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER