THK'nın 5 Sene Önce 'Avrupa’nın En Büyük Özel Uçak Yangın Hava Söndürme Filosuna' Sahip Olduğu Belirlendi

Türk Hava Kurumu'nun günlerden bu yana tartışmalara konu olan yangın söndürme uçak filosu ile ilgili çarpıcı bir gerçek, web.archive aracılığıyla ortaya çıktı.

THK'nın 5 Sene Önce 'Avrupa’nın En Büyük Özel Uçak Yangın Hava Söndürme Filosuna' Sahip Olduğu Belirlendi

THK'nın 5 Sene Önce 'Avrupa’nın En Büyük Özel Uçak Yangın Hava Söndürme Filosuna' Sahip Olduğu Belirlendi

Türk Hava Kurumu'nun günlerden bu yana tartışmalara konu olan yangın söndürme uçak filosu ile ilgili çarpıcı bir gerçek, web.archive aracılığıyla ortaya çıktı. Meğer kurum, bundan 5 sene önce Avrupa'nın en büyük özel uçak yangın hava söndürme filosu bulunuyormuş... En azından kendi deyimi durum bu şekilde.

Türkiye'nin dört bir tarafı orman yangınlarıyla mücadele ederken bu süreç içerisinde en çok tartışılan kurumların başında, Türk Hava Kurumu (THK) gelmekte. Kurumun yangın söndürme uçaklarına ne olduğu, niçin kullanılmadığı vatandaşı bir noktadan sonra isyan etmeye sürükledi. Şimdi sizlere, konuyla ilgili çok ilginç bir gerçekten bahsedeceğiz.

Türk Hava Kurumu'nun 23 Haziran 2016 tarihinde internet sitesine eklediği bir bilgi metni, web.archive sayesinde yeniden gündeme geldi. İnternet sitesinde "Biz Ne Yapıyoruz?" başlıklı bir sayfa barındıran kurum, bu sayfadaki "Havadan Yangın Söndürme" bölümü altında nasıl bir uçak filosuna sahip olduğunu anlatıyordu. Az sonra okuyacağınız metin, içinizi bir kez daha yakacak türden...

THK, 5 yıl önce Avrupa'nın en büyük özel uçak yangın söndürme filosuna sahipti

CHP'li 11 Büyükşehir Belediyesi, THK'nın Yangın Söndürme Uçaklarını Yeniden Çalıştırmak İçin Gönüllü Oldu

THK, sitenin mevcut halinde yayında olmayan "Biz Ne Yapıyoruz?" başlıklı sayfasında tam olarak şu ifadelere yer veriyor;

Avrupa’nın en büyük özel uçak Yangın Hava Söndürme Filosuna sahip olan THK, yurtiçi ve yurt dışında orman, sanayi ve şehirlerdeki yangınlara anında müdahale etmektedir. On yıllara dayanan tecrübesi ile sadece birkaç ülkede yapılabilen gece uçuşlarını da başarıyla gerçekleştirmektedir.

TC. Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak; 25 yıldır yaklaşık 17 bin saat yangın söndürme uçuşu gerçekleştirmiş, başta Antalya, Bodrum, Çanakkale, İstanbul ve İzmir olmak üzere 2000'in üzerinde orman yangınına başarı ile müdahale etmiştir. Gerek yurt içi gerekse yurt dışı görevlerde sadece orman yangınlarına değil olası bir yangın felaketi durumunda oluşabilecek afetlere havadan başarı ile müdahale edebilecek kapasite ve tecrübeye sahiptir.

Web Archive nedir?

web.archive, pek çok takipçimiz tarafından biliniyor olsa da bilmeyen okurlarımız da olabilir. Türkçeye "web arşivleme" olarak çevirebileceğimiz bu sistem, internete yüklenmiş olan her bilginin ön belleğe alınarak gelecek yıllardaki araştırmalarda kullanılabilir olmasını sağlıyor. Bağımsız internet siteleri ya da kurumlara ait olan internet sitelerindeki bilgilere ulaşmak isteyen internet kullanıcıları, web.archive hizmeti üzerinden yıllar önce yayımlanmış makale ya da bilgi metinlerine kolaylıkla ulaşabiliyorlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER