2020 Yekateringburg Dünya Satranç Şampiyonu Aday Turnuvası

2020 Yekateringburg satranç turnovası adaylar turnovası 15 mart- 5 nisan tarihleri arasında Rusyada yapılacak.

2020 Yekateringburg Dünya Satranç Şampiyonu Aday Turnuvası

Kazananın bu yılın sonuna doğru Magnus Carlsen ile dünya şampiyonluğu maçına çıkacağı maçta; Fabiano Caruana, Teimour Radjabov, Ding Liren, Wang Hao, Alexander Grischuk, Ian Nepomniachtchi, Anish Giri, Kirill Alekseenko gibi isimler yer alacak. 

Oyuncuların seçilme kriterleri şu şekilde;

Fabiano Caruana; geçen yıl şampiyonluk maçının kaybedeni. Caruana, Ding Liren ile beraber birçok satranç ustasının favorisi bu turnuva için. son Tata steel'i Carlsen'in önünde 1. tamamladı. bu yıl carlsenle karşılaşacak olursa işi blitzlere bırakmadan bitirecek şekilde planlaması lazım çünkü blitz performansı klasik performansına göre ciddi seviyede aşağıda. blitzde carlsen'e karşı hiç şansı yok.

Teimour Radjabov ve Ding liren; 2019 satranç dünya kupasının finalistleri. Radjabov'u çok turnuvada görmüyoruz ama finalde müthiş formda olan bir Liren'i yenmeyi başardı. Ding Liren ise bu turnuvayı kazanmanın da ötesinde şampiyonluk favorisi. Blitz'te de Carlsen'i en çok  o zorlayacak gibi gözüküyor.

Wang Hao;  Fıde Grand Swiss 2019'un şampiyonu.

Alexander grischuk ve lan Nepomniatchi  Fıde Grand Prix 2019'un finalistleri. grischuk satranç dünyasının komik yüzü. çok sempatik bir adam ve işinde de bir o kadar iyi. Carlsen'i çıldırtmışlığı da var. youtube'da videoları var. Nepo ise bire bir istatistiklerde Carlsen'e üstünlük kurmuş tek isim klasik satrançta. yani yakın bir zamana kadar öyleydi hala öyledir heralde. o yüzden carlsen muhtemelen bu adamla karşılaşmak istemiyodur.

Anis giri yukarıdakilerin dışında en yüksek fide reytingine sahip oyuncu. 6 puan farkla Maxime Vachier Lagrave'in önünde turnuvaya katılmayı başardı.

GM Teimour Radjabov 15 Mart 2020 tarihinde Rusya'nın Yekaterinburg kentinde gerçekleştirilecek olan FIDE Adaylar Turnuvasından çekildi, yerine GM Maxime Vachier-Lagrave oynayacak. Haberler birkaç gün  önce FIDE web sayfasında duyuruldu. 2019 FIDE Dünya Kupası aracılığıyla 2020 FIDE Adaylar Turnuvasına katılma hakkı elde eden Radjabov, turnuvadan çekilmesinin nedeninin ise "kişisel" olduğunu belirtti

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2020, 20:22

Betül Parlak

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER