Büyükşehir şimdi de büyükbaş hayvan üreticilerine destek veriyor

Başkent ekonomisini canlandırmak adına kırsal kalkınma desteklerini sürdürürken Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankaralı büyükbaş hayvan üreticilerine ilk defa ücretsiz suni tohumlama desteği veriyor.

Büyükşehir şimdi de büyükbaş hayvan üreticilerine destek veriyor

Büyükşehir şimdi de büyükbaş hayvan üreticilerine destek veriyor

Başkent ekonomisini canlandırmak adına kırsal kalkınma desteklerini sürdürürken Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankaralı büyükbaş hayvan üreticilerine ilk defa ücretsiz suni tohumlama desteği veriyor. İlk adımda 12 ilçede 31 Temmuz’dan itibaren başlatılan uygulama için üreticiler, Başkent 153’e başvuru gerçekleştirebilirler.

   Ankara Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmayı geliştirmek için projelerle hem yerli üreticinin ekonomisine katkı sağlamaya hem de şehir ekonomisini canlandırmaya öncelik tanıyor.

    Büyükşehir Belediyesi ve Ankara İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği arasında gerçekleştirilen ‘Suni Tohumlama Uygulaması İş Birliği Protokolü’ ile Ankara şehri sınırlarında yer alan sığır işletmelerinde genetik ıslah gerçekleştirilerek verimliliğin artırılması sağlanacak. İlk defa hayata geçirilen ücretsiz suni tohumlama uygulaması için başvurular yapılıyor.

İLK ETAPTA 12 İLÇEDE UYGULANACAK

    Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında suni tohumlama sayılarının üzerine çıkılması, gen ıslahı, verimliliğin artması ve hayvancılığın geliştirilmesi hedefleniyor.

   Başkent'te hayvancılığı canlandıracak proje Akyurt, Ayaş, Beypazarı, Çubuk, Elmadağ, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kahramankazan, Kalecik, Nallıhan ve Polatlı olmak üzere ilk etapta 12 ilçede uygulanmaya başladı. 31 Temmuz’dan itibaren alınmaya başlanan başvurular kapsamında proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından suni tohumlama desteğinin, 25 ilçenin tamamında yaygınlaştırılması planlanıyor.

BAŞVURULAR BAŞKENT 153 ÜZERİNDEN ALINIYOR

     Büyükbaş hayvanları için ücretsiz suni tohumlama hizmeti isteyen küçük aile işletmeleri, Başkent 153 hattından 6’yı tuşlayarak başvuru yapabiliyor.

     Hayvanlarının durumlarıyla ilgili olarak taleplerini Başkent 153’e bildiren ve kayıt altına alınan yetiştiricilere, protokol kapsamında uzman veteriner hekimler ücretsiz suni tohumlama işlemi için adreslerine giderek hizmet veriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER