Ankara’da İnternet Üzerinden Su Kartı Yükleme

Bilinen üzere çağımızda artık her işimizi internet üzerinden gerçekleştirebiliyoruz.

Ankara’da İnternet Üzerinden Su Kartı Yükleme

Ankara’da İnternet Üzerinden Su Kartı Yükleme

Bilinen üzere çağımızda artık her işimizi internet üzerinden gerçekleştirebiliyoruz.

Yaşadığımız şehire de bağlı olarak yararlandığımız bu kolaylıkların en başında Ankara ilimiz için Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ web sitesi üzerinden vatandaşlara su aboneliği alma, internetten su alma ve su kartı yükleme özelliklerini sunuyor.

Ankara’da ki vatandaşlarımız yukarıda belirttiğimiz bu su işlemlerini onlineislem.aski.gov.tr sitesi üzerinden online olarak gerçekleştirebiliyorlar.

Kartlı sayaç sistemi nedir ?

Vatandaşların tüketim alışkanlıklarını düzenlemek ve su dağıtım firmalarında bulunan yükü azaltmak adına uzun çalışma ve araştırmalardan sonra Aski 1997 yılında ‘’Akıllı Su Sayacı Sistemi’’ geliştirerek vatandaşların hizmetine sunmuştur. Abonelerin satın aldığı kadar su kullanır ve kredi sistemi ile çalışır. Sayaç pil ile çalıştığından pil bitimine yakın uyarı vererek aboneyi uyarır. Her sayaç kendine tanımlı olan su kartı ile çalışmaktadır. Başka bir kart takıldığında gerekli tanımlamalar ASKİ tarafından yapılmadan çalışmaz.

Su kartı nedir ?

Abonelerin su kullanım miktarlarının ölçülebilmesi için sayaçlar üzerine takılır ve aboneler kullanacakları su ücretini peşin olarak öderler.

Yüklenilen miktardan daha fazla kullanım yapılası durumunda kartımızı çıkartıp yeniden takar isek yedek bakiye devreye girer ve su hizmetleri kesilmez.

Kartın kaybolması durumunda idareye başvurulup kaybedilen kart iptal ettirilip yeni kart çıkartma işlemi gerçekleştirilir.

Su Kartını nasıl kullanırız?

Kartımız sayaca takıldıktan sonra tuşlama ile aktif hale getirilir kredi yüklenmiş olur.

Kredi bittiğinde sayaç otomatik olarak kapanır ve uyarı verir.

Sayaç üzerinden ;

*Tüketim miktarı

*Ceza durumu

*Pil durumu

*Borç gibi seçenekler üzerinden durum görüntülemesi yapılabilir.

Su kartı kullanımı normal aboneliklere göre çeşitli faydalar sağlamaktadır.

*Ne kadar ödeme yapılacağı belli olduğundan ödemelerde sürpriz ile karşılaşılma ihtimali yoktur.

*Sürekli yenilenebilir olduğundan gecikme faizi ödemesi diye bir ödeme çıkma olasılığı bulunmamaktadır.

*Sayaç okuma, abonelik borcundan dolayı sayaç sökme , açma-kapama ,fatura hazırlanması ve bildiri fatura dağıtılması gibi maliyetleri sıfıra indirir.

*Bir evin ihtiyacı kadar peşin olarak alındığı için israf durumu söz konusu değildir.

*İstenilen kredi yüklendiği için fiyat sabit olup , aboneler zamlardan etkilenmez.

*Kaçak elektrik kullanımını neredeyse sıfırlar.

Ankara ilimizde su kartı fiyatları metreküp üzerinden yapılır.

Konut ve iş yerleri için ayrı düzenlemeler mevcuttur.

Aboneler su bakiyesi yükleme işlemleri hem belediye de bulunan vezneler üzerinden hem de onlineislem.aski.gov.tr üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin sağlamış olduğu KİOSK ASKİMATİK üzerinden de 7 gün 24 saat kredi kartı ile ödeme işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Günümüzde en çok kullandığımız mobil bankacılık sayesinde akıllı telefonlar üzerinden de uygulama indirerek tüm ödeme ve kontrol işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin sağladığı bu imkanlardan faydalanmak için ev sahipleri mekanik cihazlarını Kartlı Sayaçlar ile değiştirmek için tapu fotokopisi,kimlik fotokopisi ve ASKi’den alınan ‘’Kartlı Sayaç Talep Formu’’  ile beraber ASKİ genel müdürlüğüne başvuruda bulunabilirler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER