Rusya S-400 teknolojisini Türkiye'ye verecek mi?,

Rusya S-400 teknolojisini Türkiye'ye verecek mi?

Rusya S-400 teknolojisini Türkiye'ye verecek mi?,

Rusya Dünya Silah Ticareti Analiz Merkezi Müdürü İgor Korotçenko, Türkiye'ye S-400 füze savunma sistemlerinin üretim teknolojisinin bir kısmının verilmesinin sadece ilerleyen zamanlarda imzalanabilecek sözleşmeler çerçevesinde mümkün olduğunu açıkladı. 

Rusya Dünya Silah Ticareti Analizi Merkezi Müdürü İgor Korotçenko, uzun zamandır Türkiye’nin gündemini de ilgilendiren ve geçmiş aylarda  Rusya tarafından teslim edilen S400 füze savunma sistemleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Korotçenko, Türkiye’nin S-400 füze savunma teknolojisinin transfer isteğinin anlaşılabilleceğini  söyledi. Rus uzman, S-400’lerin teknolojilerinin transfer edilmesinin Türkiye ve Rusya arasındaki ticari anlaşmalarla mümkün olabileceğini de ekledi. 

İgor Korotçenko,  diğer savunma sistemleri ile kıyaslandığında S-400’lerin en modern ve zor üretim sürecine ilişkin modeller olduğunu söyledi. Rus uzman, bundan ötürü sistemlerin bazı parçalarının üretimi üstlenebilmesi için aşamalı bir zamanın yaşanması gerektiğini söyledi. Zamanla gerçekleşeccek bu sürecin özünde Türkiye endüstrisinin üretime hazırlanması, mühendis ve teknoloji ekibini eğitilmesi bulunuyor. 

İgor Korotçenko, Rusya ve Türkiye'nin karşılıklı çıkarları doğrultusunda bu şekilde bir kararın verilebileceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2020, 23:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER