Boston Dynamics'in Meziyetli Robot Köpeği Spot, Bu Kez de Çobanlığa Soyundu

Boston Dynamics'in dört ayaklı robot köpeği Spot, bir koyun sürüsüne, belirli bir alan boyunca otlamasını sağlamak için tıpkı çoban köpeği gibi rehberlik edebiliyor.

Boston Dynamics'in Meziyetli Robot Köpeği Spot, Bu Kez de Çobanlığa Soyundu

Üretildiği günden bu güne hünerleriyle ilgi odağı olan Japon teknoloji devi SoftBank çatısı altında faaliyet gösteren Massachusetts merkezli mühendislik ve robotik tasarım şirketi Boston Dynamics tarafından üretilen robot ailesi fenomen olma yolunda ilerliyor.

Koronavirüs nedeniyle Singapurda insanlara sosyal mesafe kuralını hatırlatan videosu ile dikkatleri üzerine toplayan Spot, bu kez de çobanlık becerilerileri ile karşımıza çıktı. Robotik yazılım şirketi Rocos, robot köpeğin Yeni Zelanda kırlarında otlayan bir koyun sürüsünü güttüğü videosunu paylaştı.

spot

Videoyu izleyince normal bir çoban köpeğinden farksız olan Spot, olağanüstü kıvraklığı sayesinde dağ, kaya gibi her türlü engelleri rahatlıkla aşıyor. Kafaüzerinde bulunan kızılötesi 3D kamera sayesinde nesneleri kolayca algılayabiliyor ve sürüleri güvenli bir şekilde otlatıyor. 

spot

Rocos, videoda bir grup Spot robotunu uzaktan kontrol edebilecek bilgisayarlı bir sistem oluşturmayı planladığını belirtiyor. Bu, robotların birbirinden bağımsız çalışmasını sağlayacak ve bu da büyük çiftliklerde çalışan insanların zamandan tasarruf etmelerine imkan tanıyacak. 

Hayvanlardan esinlenilerek üretilen Spot, aslında bizlere gelecekteki robotik sistem hakkında bilgiler veriyor. Yakın gelecekte arama-kurtarma, şehir içi güvenlik, inşaat, askeriye ve ulaşım dahil pek çok alanda kullanılması planlanan robot köpek, Eylül 2019’da ilk sahiplerine teslim edilmeye başlanmıştı. Başlangıç aşamasında 100 adet üretilen Spot’un ne kadarlık bir fiyat etiketine sahip olduğu ise henüz açıklanmış değil.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2020, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER