‘Bilgisayarım Yavaşladı’ Diyenlerin Yapması Gereken 12 Ayar

Bilgisayarınız yavaşladı, oyunlara ve programlara girerken sorun çıkarıyorsa bilgisayarınızı eski performansına kavuşturacak yöntemleri sizin için hazırladık

‘Bilgisayarım Yavaşladı’ Diyenlerin Yapması Gereken 12 Ayar

Günümüzün vazgeçilmezi olan bilgisayarlar zamanla eski performansını yitirirler. Bu problemin nedeni büyük ihtimalle sistemsel olmakla birlikte kullanıcı kaynaklı da olabilir. İşte bilgisayarı yavaşlayanlar için bazı çözüm yolları.

Bilgisayar yavaşlamasının çözümünü araştırılmadan önce bilgisayarın yavaşlama sorununa neden olabilecek değişiklikleri göz önünde bulundurmalı ve buna göre bir yol izlemeliler.

Bu sorunlarda yapılabilecek bazı yollar:

 • Bilgisayarınızı uyku moduna almayın, kapatın

bilgisayarım yavaşladı

Bilgisayar yavaşlaması durumunda öncelikli yapılması gereken bilgisayarınızı kapatıp açmak veya yeniden başlatmaktır. Bilgisayar kapalı halde bir süre bırakılmalıdır. Çünkü bazı bilgisayarlar ısınma nedeniyle yavaşlar. Bilgisayarı birkaç saat kapalı bırakmak soğumaya sebep olacak ve sorun çözlecektir. Bilgisayarı tekrar açarken bellek temizlemesi de yaptığınız durumda daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz. 

 • Görev Yöneticisi’ne danışın

bilgisayarım yavaşladıGörev yöneticisine, örev Çubuğu üzerinde sağa tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz. Bu yönetici size bilgisayarda çalışmakta olan programları gösterecektir. Görev yöneticisinin sizlere gösterdiği çalışır durumdaki programlar bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Buradaki açık durumda olan ve kullanmadığınız programları kapatarak bu sorunu halledebilirsiniz. 

 • Arka planda çalışan programları kapatın

bilgisayarım yavaşladıArka planda çalışır durumda olup bizim farkedemediğimiz dosyalar bilgisayarı yavaşlatabilir. Görev yöneticisi üzerinden ulaşılabilen bu program, aynı zamanda bataryanızın ömrünü de azaltır.  VPN programları, antivirüs programları, Skype gibi iletişim programları, bluetooth aygıtları ve Slack gibi programlar bir kere açtıktan sonra arka planda çalışmaya devam ederek bilgisayarın yavaşlamasına neden olabilir. 

 • Başlangıç programlarını azaltın

bilgisayarım yavaşladı

Bilgisayarda yer alan başlangıç programları bilgisayarınızı yavaşlatır.  Tıpkı arka plan programları gibi Görev Yöneticisi üzerinden ulaşabileceğiniz başlangıç programlarını azaltarak bu sorunu çözebilirsiniz.

 • Antivirüs programlarını durdurun

bilgisayarım yavaşladı

 Bilgisayarınızı truva atı yazılımlardan ya da virüslerden korumak için devamlı arka planda bulunan antivirüs programları, bilgisayraı yavaşlatabilir. Bu sorunu Herhangi bir dosya ve program indirmediğinizde ya da güvenilir bir internet sitesinde gezdiğiniz sırada antivirüs programınızı durdurarak çözebilirsiniz. 

 • İnternet tarayıcınızı kontrol edin

bilgisayarım yavaşladı

İnternet tarayıcınızı kullanırken farkında olmadan açtığınız pek çok yeni pencere ve yeni sekme bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olmaktadır. İnternette gezerken sekme sayısını azaltarak bu sorunu çözebilirsiniz. Yine aynı zamanda tarayıcı geçmişini sık sık temizlerseniz bu yönlü sorunlarıdan kurtulabilirsiniz.  

 • Otomatik senkronizasyonu durdurun

bilgisayarım yavaşladı

Microsoft One, Google Drive, Yandex Disk gibi bulut depolama hizmetlerine ait programları kullanırken işinizi kolaylaştırmak için otomatik senkronizasyonu açık bırakmak da bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Bunun  için otomatik senkronizasyonu kapatın. Düzenli aralıklarla, elle yedekleme işlemine devam edebilirsiniz. Otomatik senkronizasyonları kapatmak bilgisayarınızı hissedilir şekilde hızlandıracaktır.

 • Depolama alanını boşaltın

bilgisayarım yavaşladı

Depolama alanı sınırlı olan Bilgisayarın sabit sürücüsünün ya da SSD kartının doluluk oranı bu sınıra yaklaştıkça bilgisayarı yavaşlatabilir.  Var olan dosyalarınızı bulut sistemlere aktararak ve sonra bilgisayarınızdan silebilir ve depolama alanını boşaltabilirsiniz

 • Güncellemeleri kontrol edin

bilgisayarım yavaşladı

Windows işletim sisteminiz ya da kullandığınız donanımlar için yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol edilmeli.  Eğer yeni bir güncelleme varsa ve sisteminize uygunsa bilgisayar yavaşlamaması için mutlaka güncellemeyi gerçekleştirilmeli

 • Virüs taraması yapın

bilgisayarım yavaşladı

Bilgisayarınız virüs kapmış olabilir. Ypacağınız etaylı, tam bir virüs taraması bilgisayarınızda var olan bu tip kötü amaçlı yazılımları ortadan kaldıracak ve bilgisayarınızı hızlandıracaktır.

Detaylı bir virüs taramasının yapparken aynı zamands  sistem optimizasyon programlarını da kullanabilirsiniz. Sistem optimizasyon programları bilgisayarınızı tarayacak, hızlandırma yöntemleri sunacak, sistemi yavaşlatan çerezleri ve gereksiz dosyaları ortaya çıkaracaktır. 

 • Donanımlarınızı kontrol edin

bilgisayarım yavaşladı

Bilgisayar Yavaşlamasına  neden olan en büyük etkenlerden biri de bilgisayar donanımlarıdır. Özellikle son eklenen donanımlar bilgisayarda var olan donanımlarla çakışarak bilgisayarı yavaşlatabilir ve performans düşürebilir. Bilgisayarınız yavaşlamadan önce bir donanım kurduysanız bilgisayardan kaldırın. Var olan donanımları sırayla çalıştırarak yavaşlama sorununa neden olan donanımın hangisi olduğunu görebilirsiniz. Donanım sürücülerinin güncel olduğundan da emin olun.

 • Her şeyi silin ve yeniden başlayın

bilgisayarım yavaşladı

Bütün bunları yapmanıza rağmen bilgisayarınız eski hızına kavuşmuyorsa, Windows’u silerek bilgisayarınızı yeniden kurabilirsiniz. Windows dahil bilgisayardaki her şeyi silip yeniden yüklerken yavaşlama sorununa neden olan y

 Anlattığımız tüm yöntemleri uygulamanıza rağmen hala bilgisayarınız hızlanmıyorsa yeni bir SSD kart almalı, RAM almalı hatta yeni bir bilgisayar almalısınız. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER