Formula 1 2020 sezonu seyircisiz olarak başlayabilir

Hemen hemen her sektörde kendini gösteren ve aksamalara neden olan koronavirüs, Formula 1'de de büyük tartışma yarattı. Yeni takvimin oluşturulacağı merak konusu olurken takımların seyahat programlarının da planlanması gerekiyor. Cevaplanması gereken bu kadar yanıt varken, FIA seyircisiz yarışların başlanmasını sunabilir.

Formula 1 2020 sezonu seyircisiz olarak başlayabilir

Pek çok yarış gibi Formula 1, corona virüs krizi nedeniyle 2020'nin ilk sekiz yarışını ertelemiş ya da iptal etmişti. Şimdi sezonun ne zaman başlayacağı bilinmiyor ve mevcut takvime göre sezonun 14 Haziran'da Kanada GP ile başlaması gerekiyor. Ancak bu yarışın gerçekleşme olasılığı pek fazla yok. Ayrıca 28 Haziran'daki Fransa ve 5 Temmuz'daki Avusturya'daki yarışların da yapılması planlanmıyor.

Durum böyle olunca sezonun 19 Temmuz'da Britanya'da başlaması gerekiyor ancak böyle bir durumda takvimdeki yarış sayısı 11'e kadar inecek.

Formula 1 2019 Takvimi ve Merak Edilenler - ikinciyeni.com Blog

F1 CEO'su Chase Carey, yaz aylarında başlayan ve 15-18 yarışı içeren bir takvim planladıklarını söylemişti. F1 son haftalarda bu konu üzerinde çalışmaya başladı ve sosyal kısıtlamalar kaldırılmadan önce 2020 sezonunu başlatmak için mümkün olan tüm seçenekleri inceledi.

Şimdi en iyi çözüm, yarışları seyircisiz olarak gerçekleştirmek gibi görünüyor. Liberty ve takımlar bu seçeneği ciddi şekilde değerlendiriyorlar.

Bazı haberlere göre ise Temmuz veya Ağustos aylarında başlaması planlanıyor ve bu durumda ilk yarış Britanya Grand Prix'si olacak. Sonrasında birkaç yarışın daha benzer şekilde seyircisiz gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Sezonun Britanya'da başlamasının temel sebebi, 10 takımdan yedisinin fabrikasının Silverstone pistinin hemen yakınında yer alıyor olması.

Formula 1'de heyecan İtalya'da sürecek

Ancak merkezi İtalya'da bulunan Ferrari'nin, koronavirüsten en çok etkilenen İtalya'dan İngiltere'ye giderken ne tür seyahat prosedürleriyle karşılaşacağı tam olarak bilinmiyor. 

Formula 1 Williams’ın internet sitesinden yapılan açıklamada, takımın üst yönetimi ve pilotlarının maaşlarında 1 Nisan’dan itibaren yüzde 20 indirim yapıldığı aktarıldı.

Açıklamada ayrıca bazı çalışanların mayıs ayı sonuna kadar ücretsiz izne gönderildiği kaydedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER