Avrupa’da futbol geri döndü, izlenme oranları uçtu!

Avrupa'da Premier Lig, La Liga ve Bundesliga'nın başlamasıyla futbolda izlenme oranları tavan yaptı.

Avrupa’da futbol geri döndü, izlenme oranları uçtu!

Uzun süren koronavirüs arasının ardından sonra maçlar yapılmaya başlandı.  Manchester City-Arsenal maçının  3,4 milyon kişinin izlediğinin ve ve bu miktarın son 7 yılın en yüksek izlenme oranını olduğunu bildiren Sky Sports'a göre bu izlenme  bir lig maçının ortalama izlenme oranından yüzde 94 daha yüksek bir miktara denk geliyor.

La Liga’nın geçtiğimiz hafta başlaması da İspanya’da izlenme oranlarını bir hayli artırmıştı. Ligden yapılan açıklamada corona salgını sonrası açılan ligin izlenme miktarı eskiye yüzde 48 artış gösterdi.

Nielsen Sports araştırma şirketinin araştırmasına  göre La Liga izlenme oranları en çok Afrika Kıtası’nda yüzde 73, ardından Asya Kıtası’nda yüzde 72 oranında. Bu artış oranı Avrupa’da ise yüzde 56 oranında. Bu artışın önemli bir bölümü yüzde 130 ile Belçika’dan geliyor.

Yine aynı araştırma şirketinden gelen istatistiklere göre, Bundesliga’nın corona dönüşündeki ilk dört haftasında izlenme oranları eskiye kıyasla fırlamış durumda. Bayern Münih, Borussia Dortmund ve Schalke 04 takımları, ortalama izlenme oranlarını yüzde 800 artırdı.

Ligdeki geri kalan takımların da izlenme oranları Avrupa çapında yüzde 409 artmasına karşın, Premier Lig’in başlamasının bu yükselişleri biraz da olsa geri çekeceği tahmin ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER