Koronavirüs Taşıyıcı Olmak Ne Anlam İfade Ediyor

 Dünyayı kasıp kavuran ve günlerdir gündemi meşgul eden COVID-19 oldukça hızlı bulaşıyor. Hastalık birçok kişiyi etkilerken bazılarında herhangi bir semptom görünmüyor. Semptom görünmese bile bu kişiler hastalığı taşıyor ve öksürük ya da hapşırma yoluyla etrafındakilere bulaştırabiliyor. Bu kişilerde hastalık ağır seyretmese bile bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ölümcül olabiliyor.

Koronavirüs Taşıyıcı Olmak Ne Anlam İfade Ediyor

Yeni Tip Corona Virüsün Belirtileri Nelerdir?

   Yeni tip corona virüsün belirtileri arasında kuru öksürük ve yüksek ateş gibi belli semptomlar bulunuyor ve virüsü kapan insanların bazılarında bu belirtiler görülmüyor ya da çok hafif grip gibi geçiriliyor. Corona virüste geçmişte hastalığın geçirilip geçirilmediğini belirleyebilecek bir test bulunmuyor. Geçmişteki enfeksiyonları bulabilmek için antikor testi uygulansa da henüz net bir veri yok.

   Corona virüsün oldukça geniş semptom spektrumu var. Bazı insanlar hiç semptom göstermiyor ve hastalığı kaptığından haberdar bile olmuyor. Bazı kişiler nezle benzeri semptomlar gösterse de bazılarında grip gibi semptomlar görülüyor. Bilinen en net semptomlar ise;

Ateş,

Öksürük,

Nefes darlığı,

Burun akıntısı,

Halsizlik,

Vücut ağrısı,

Viral kırmızı göz hastalıkları (gözde kızarıklık, çapaklanma, sulanma)

Corona Virüsü Taşıyıcısı Olmak Ne Demek?

   Virüsün hızla yayılması ve yetkililerin açıklamalarından sonra vatandaşlar corona virüsü taşıyıcı olmak ne anlam ifade ediyor sorusuna cevap arıyor. Corona virüsünde semptom göstermeyen kişiler belirli bir süreliğine hastalığı bulaştırabiliyor. İnsanlar semptom gösterir hale geldiklerinde bulaşıcı hale geliyorlar. Genel olarak semptom göstermeden bir ya da iki gün virüsü bulaştırabiliyorlar. Yani virüsü taşıdığında semptom göstermiyorsa bile bulaştırıcı olabiliyor. Bir de corona virüsü süper taşıyıcısı olmak kavramı bulunuyor.

   Yeni tip corona virüsünü taşıyan kişi ortalama 3,3 kişiye bu hastalığı bulaştırıyor. Bilim insanları ‘süper taşıyıcı’ olarak adlandırdıkları ve kendilerinde de herhangi bir semptomun görülmediği kişilerin hastalığı ortalamanın çok üstünde insana bulaştırdığını tahmin ediyor. Covid-19’un nasıl bulaştığı tam olarak bilinmiyor olsa da bu ailede bulunan virüslerin diğer hastalıklar gibi ağız ve burundan çıkan damlacıklar yoluyla da farklı organizmalara yayıldığına inanılıyor.

  Uzmanların görüşüne göre taşıyıcı ya da süper taşıyıcı olma durumu taşıyıcının bağışıklık sistemi ile alakalı bir durum. Kişinin bağışıklık sistemi virüsü baskı altına almakta yeteri kadar başarılı olamıyor ve yaymaya devam ediyor. Alternatif bazı görüşlere göre bağışıklık sistemi çok güçlü olduğundan taşıyıcı hiçbir semptom da göstermeden hayatına devam edebiliyor. Ancak muhtemeldir ki bunu yüksek oranda virüse maruz kalma ya da farklı patojenler tarafından enfekte olma gibi birden çok etken belirliyor. Ancak kesin olan bir şey var ki taşıyıcı ya da süper taşıyıcı olan kişi önceden belirlenemiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER