BEYİN KANAMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Beyin kanaması belirtileri, beynin hangi bölgesinde kanama olduğuna göre değişkenlik gösterir. Kanama, beyinde hangi duyu sisteminde meydana geldiyse ona göre belirtiler gösterir

BEYİN KANAMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Beyin kanaması, çeşitli sebeplerle ortaya çıkan, çeşitli belirtilerle kendini gösteren, fakat önlem alınmazsa ölümcül sonuçlara neden olan sağlık sorunlarıdır. Günümüz şartlarında her yıl milyonlarca insan beyin kanamasından dolayı hayatını kaybediyor veya çok ağır sakatlıklarla karşı karşıya kalıyor. Beyin kanaması geçiren kişilerin çok acil hastaneye yetiştirilmeleri gerekmektedir. En geç 2 saat içerisinde hastahaneye yetiştirilip, tedavisine başlanan hastaların çok yüksek bir bölümü kalıcı bir hasar almadan sağlığına kavuşuyor. Beyin kanaması belirtileri nelerdir, neden olur ve tedavisi nasıl gerçekleşir?

BEYİN KANAMASI NEDİR?

Beyin kanaması (anevrizma), beyinde bulunan atardamar duvarlarının güçsüzleşmesi nedeniyle beliren bir balonlaşma olup genellikle damarların çatallanma adı verilen bölgelerinde görülür. Balonlaşmış olan bu bölge, normal bir damara göre çok daha dayanıksızdır. Dayanıksızlığından dolayı bazı koşullar karşısında yırtılır ve bu bölgede bir kanama meydana getirir. Anevrizmalar, beynin tabanına yerleşip, burada bulunan omurilik ve beyin sıvısı içerisinde kanamaya sebep olurlar. Yıllık kanama riski %1 gibi oldukça düşük bir oran olsa da, karşı karşıya kalındığı takdirde ciddi bir hayati tehlikeye neden olabilecek bir durumdur.

BEYİN KANAMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

1- Başın bir bölümünde oluşan şiddetli baş ağrıları

2- Mide bulantısı

3- Ensede şişlik ve başı öne eğememe

4-Görme problemleri, bulanık ve çift görme

5- Işığa karşı hassaslaşma 

 6- Gözü rahat hareket ettirememe, göz kapağında düşüklük, tek tarafı genişlemiş göz bebeği, gözün üstünde veya arkasında ağrılar, çift görme, ilerleyen halsizlik ve uyuşukluk.

BEYİN KANAMAMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

İlaçlar

Bazı ilaçların kullanımları beyin kanaması riskini artırmaktadır. Kan sulandırıcı ilaçlar, beyin kanamasını tetiklemektedir. Bu nedenle bu ilaçlar mutlaka doktor gözetimi ve tavsiyesi altında alınmalıdır. Kumarin, Asprin ve Heparin kan sulandırıcı ilaçlar arasındadır. 

Hipartansiyon ve Diyabet

Hipertansiyon, yüksek atardamar basıncından kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Diyabet ise şeker hastalığıdır. Bu iki rahatsızlık genellikle birlikte görülmektedir. Diyabetik hastaların %70'i aynı zamanda hipertansiyonludur. Diyabet ve hipertansiyon bir arada olduğu zaman kardiyovasküler riski artırmaktadır. 

Alkol ve Uyuşturucu

Yüksek miktarda alkol alımı beyin kanamasını tetikleyen etmenlerden birisidir. Aynı zamanda kokain ve amfetamin tarzı uyarıcı maddeler de yine beyin kanaması riskini arttıran faktörlerdendir.

Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol haplarının kalp ve beyin damarlarında tıkanıklığa yol açtığı bilinmektedir. Özellikle 35 yaşının üzerinde sigara bağımlısı veya yüksek tansiyon hastası olup, doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda atardamar, kalp ve beyin tıkanıklıkları görülmektedir. Bu tıkanıklıklar bir müddet sonra beyin kanaması riskini de beraberinde getirir.

Kan Kanseri

Kan kanseri (Lösemi) süresince bazı kanamalar görülerek tedavi sürdürülmeye çalışılmaktadır. Bu süreçte lösemi hastalarının %20 ila %60'ının arasında bazı kanama çeşitleri görülür. 

Bağ-Doku hastalıkları

Bağ doku hastalıkları, damar yapısında bozukluklara sebep olur. Damar yapısındaki bozukluklar nedeniyle beyin kanaması riski de ortaya çıkar

Beyin Damarlarındaki Bozukluklar

Beyin damarlarındaki bozukluklar doğuştan ya da sonradan ortaya çıkabilir. Anevrizmalar ve AVM (anteriyovenöz malformasyon) beyin damarlarındaki bozuklukların beraberinde getirdiği rahatsızlıklardır. Bu iki rahatsızlık beyin kanaması olasılığını artırır.

Beyindeki  Kist ve Timörler

Beyinde bulunan kist veya tümörlere acil olarak tıbbi müdahale gerekmektedir. Beyindeki kist veya tümör, halihazırda hayati tehlike arz ederken aynı zamanda beyin kanaması riskini de oldukça yükseltmektedir.

Sigara ve Alkol

Sigara ve alkol kullanımı beyin kanaması riskini ciddi oranda artırmaktadır. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER