Araştırma: Sigara içenler arasında Covid-19'a yakalanma oranı daha az

Sigara içmek koronavirüs ölüm oranını artırıyor. Ancak araştırmalara göre Covid-19 sigara içen bireylere daha az bulaştığı araştırmalar ile saptanmış.

Araştırma: Sigara içenler arasında Covid-19'a yakalanma oranı daha az

Koronavirüs salgınının artması ile sigara içen bireylere daha dikkatli olması gerektiği uyarıları yapılıyor ancak yapılan araştırmalar bunun tam tersini söylüyor. 

Fransa'da 480 kişi üzerinde yapılan bir araştırma, sigara içenlerin Covid-19 salgınından daha az etkilendiğini ortaya çıkardı. Fransa'nın başkenti Paris'in Pitie Salpetriere Hastanesi'nde yapılan araştırma sigarada bulunan nikotinin virüsle mücadelede etkili olduğunu işaret etti.

Academie des Sciences'ta yayınlanan araştırma, Covid-19 testi pozitif çıkmış ve hastanede tedavi gören 350 kişi ile tedavisi hastane dışında devam eden 130 vaka üzerinde yapıldı. Araştırmada bu kişilerin sadece yüzde 5'inin sigara içtiği tespit edildi.

Sigara tiryakisi pazarcının koronavirüs maskesi görenleri şaşırttı

Nikotinin Covid-19'a karşı koruyucu bir yanı olduğuna dair tezler Amerika Birleşik Devletleri ve Çin'de geçen aylarda ileri sürülmüştü. Martta Çinli araştırmacıların yaptığı bir çalışma New England Journal of Medicine'de yayınlandı. Bin kişi üzerinde yapılan çalışma sigara içenlerin sadece 5'te birinin salgına yakalandığını gösterdi.

Nisan başında ABD'de yapılan diğer bir çalışma da 7 bin Covid-19 hastasının sadece yüzde 1,3'ünün sigara kullandığını ortaya koymuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2020, 00:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sati celikel
Sati celikel - 2 ay Önce

Ana biz kefeni yırttık desene

SIRADAKİ HABER