Ağız kokusunun 8 nedenine dikkat!

Yaşayan her insanı ve çevresndekileri etkileyen ağız kokusu günlük yaşamda hayatımızı olumsuz etkiler. Ağız kokusunun çözümleri çeşitli olmakla birlikte nedenleri de çeşitlidir.

Ağız kokusunun 8 nedenine dikkat!

Ağız kokusu toplumda oldukça rahatsız edici bir sağlık sorunudur. Çözümü bazen basit bazen de oldukça zor olan bu problem, kişiyi sosyal çevresinde olumsuz etkilemektedir. Ağız sağlığına öncelikle sorunun ne olduğu kavramakla ulaşabiliriz. İşte  Dr. Efe Kaya'ya göre ağız kokusu nedenleri:

1. Uygun Olmayan Ağız Hijyeni
Dişlerimiz üzerinde biriken gıdaları temizlenmediğimiz zaman bu gıda parçaları  diş eti inflamasyonuna neden olur. Bu durum diş eti kanamalarının yanında  ağız kokusuna da yol açacaktır. Günlük düzenli fırçalama bu nedenli sorunlarda ağız kokusunun önlenmesinde çok önemli bir yere sahiptir.

Ağız Hijyeni Nedir? | Dental Plus İstanbul

2. Diş Çürükleri
Hemen hemen herkesin başına gelen diş çürükleri yakın zamanlarda tedavi edilmezse dişler üzerinde kavite oluştururlar. Bu kaviteler üzerinde biriken besin artıkları şiddetli ağız kokusuna yol açacaktır.

Diş Çürüğü Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

3. Diş Taşları
Diş fırçasının ulaşamadığı alanlarda meydana gelen diş  taşının yapısında bakteri ve besin artıkları bulunur. Temizlenmeyen diş taşları
ve üzerinde çoğalan bakteriler ağız kokusuna sebep olabilir.

Diş Taşları İçin 3 Etkili Tedavi Yöntemi - Sağlığa bir adım

4. Dilin Fırçalanmaması
Bireylerde bazen genetik olarak dil üzerinde bulunan girinti ve çıkıntılar derin olabilir. Böyle bir durumda dil üzerine yerleşerek temizlenmeyen besin artıkları ağız kokusuna yol açar. bu durumdan dili de fırçalayarak kurtulabilirsiniz.

Ağız kokusunu geçirmek için bunu yapmayın! - Sağlık Haberleri

5. Uygun Olmayan Protezler
Bazı protezler ağız içindeki doku ile uyumlu olmayabilir ya da uyumlu olacak cilaya sahip değildir. Bu protezler besin birikimine ve diş etinde enfeksiyona sebep olur.  Bu enfeksyonlar da ağızda koku yaratabilir. Ağız içi protezler çok iyi cilalanmış olmalı ve diş etleri ile mükemmel bir uyum içinde olmalıdır

Kronik Ağız Kokusu | Dentaluna Group Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

6. Tütün Ürünleri Kullanımı
Sigara ve tütün ürünleri kullanımı ağız içerisindeki tükürük akış hızını düşürerek  ağız içerisindeki bakterilerin çoğalmasını arttır. Çoğalan bakteriler ağız kokusuna sebep olur.

7. Alkol Kullanımı
Alkol ağız kurulğuna neden olduğundan akoku oluşmasını tetikler. Alkol vücut içerisinde reaksiyona girip ağız kokusuna neden olacak bileşenler oluşturabilen bir üründür. 

8. Hastalıklar
Diabet ağız içerisinde aseton konusunun oluşmasına neden olabilir. Reflü, gastrit ,mide ülseri gibi mide  hastalıkları  ağız kokusuna yol açar. Solunum yolu enfeksiyonları ve böbrek hastalıkları da ağız kokusuna yol açan hastalıklar olarak bilinir. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER