Mardinli Markus'ın CERN'e uzanan büyük başarısı

İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nin (CERN), lise öğrencileri arasında düzenlediği yarışmada 500 proje arasından finale kalan Mardin'de lise 3'üncü sınıf öğrencisi Markus Acar,2 Çinli 3 de Şilili arkadaşıyla birlikte hazırladığı 'e-dedektör' projesi ile ilk 20'ye kaldı.

Mardinli Markus'ın CERN'e uzanan büyük başarısı

Mardin'in Artuklu ilçesine bağlı Eskikale köyünde yaşamını sürdüren, okuduğu fen lisesine her gün yürüyerek giden ve okuldan arta kalan zamanarda ailesine tarlada yardımcı olan Markus Acar'ın bilime olan ilgisi ona uluslararası kapılar açtı. Dar gelirli bir ailenin çocuğu olan Acar, Çin'den 2 ve Şili'den 3 öğrenci arkadaşıyla birlikte CERN'in 12 Eylül 2019'da lise öğrencileri arasında düzenlediği ve farklı ülkelerden 500 projenin katıldığı 'CERN Beamline' yarışmasında finale kalarak büyük bir başarı kazandı. 

Mardinli gencin CERN'e uzanan büyük başarısı - Son Dakika Flaş ...

Maddi durumu olmadığı için bilgisayar alamayan Acar, iki yıl önce bir arkadaşından ödünç bilgisayar alarak  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Bilim Kampı Proje Yarışması'nda Türkiye üçüncüsü oldu. Bu başarısının arkasında çok çalışmanın yattığını ifade eden Acar,  "Şartlar ne olursa olsun fırsat ve imkan buldukça aralarında sosyal projelerin de olduğu birçok bilim ve teknoloji tabanlı projelere katılmaya çalıştım. Hepsinden derece aldım. Bilgisayarım olmadan lise 2'nci sınıfı okurken akıllı şehir planlaması üzerine bir arkadaşım ile geliştirdiğimiz proje ile Türkiye üçüncülüğüne layık görüldük. İlk defa o zaman bilgisayar sahibi oldum. Sonraki katıldığım projelere ise Mardin Valiliği tarafından bana hediye edilen bilgisayar ile devam ettim. Ülkem ve dünya için nitelikli insan kaynağına dahil olabilmem için eğitimim ve kariyerim boyunca elimden geleni yapacağım" dedi.

Mardinli Markus, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nin yarışmasında ...

"Hazırladığımız e-dedektör projesi ile ilk 20’ye kaldık. Finallerde de birinci olacağımıza inanıyorum. Geçen yıl da bu yarışmaya katılmıştım ama başarılı olamamıştık. Bu yıl Türkiye adına kazanan ilk takım olarak CERN’e gitmek istiyorum. Takımımız SIMES Science Academy olarak 6 öğrenci ve bir koçtan oluşmaktadır. Aslında böyle uluslararası bir takımı kurmanın ilk adımlarını Çin'den arkadaşım Jimmy ile sosyal medya üzerinden tanıştıktan sonra yaptık. Sonrasında Şili'den Manu arkadaşımızın başarılı ekibi ile birleşerek takımı tamamladık. Projemiz kısaca düşük maliyetli olan etkili transistör tasarımına dayalı Grafen katmanları kullanarak CERN ve DESY gibi parçacık fiziği merkezlerinde kullanılabilecek bir e-dedektör oluşturmak ile ilgili bir proje. Finalde birinci olmamız halinde İsviçre’deki CERN tadilatta olduğu için Almanya'da bulunan CERN’e bağlı DESY LAB’da deneyi gerçekleştirmek için Eylül ayı gibi gideceğiz" diye konuşan Acar finalde birinci olacağına inanıyor. 

AMACI, EVRENİN 'SIRLARINI AYDINLATMAYA YARDIMCI OLMAK'

Arkadaşlarıyla birlikte hazırladıkları dedektörün boyut ve maliyet açısından  CERN’de şu an kullanılan dedektörlerden çok daha avantajlı olduğunu söyleyen Acar, "Evrenin yeniden oluşumunu, Big Bang’ı canlandırmak için on binlerce dolar değerinde ve metrelerce büyüklükteki parçacık çarpıştırıcı dedektörler yerine bizim önerimiz yaklaşık 100 dolar değerinde bir dedektörle bunu yapabileceğimiz. Bilgisayar ortamında hazırladığımız ve ilk denemelerimizde başarı sağladığımız projemiz sayesinde evrenin oluşumundaki sırları aydınlatmaya yardımcı olacağımızı düşünüyorum" ifadelerini kullanıyor. 

UZAY ALANINDA SES GETİRECEK BİR ÇALIŞMA YAPIYOR

Acar'ın marifetleri bununla sınırlı kalmıyor. Acar, Süryanice, Arapça, Kürtçe ve İngilizceyi iyi derecede bilmesinin yanında son dönemlerde Almanca ve Çince öğreniyor. Bunların yanısıra bağlama çalıyor, resim yapıyor ve tenis oynuyor. 

mardinli markus acar ın başarı hikayesi #2036200 - uludağ sözlük ...

Başarısını düzenli ve belirlediği bir hedefinin olmasına bağlayan Markus Acar, son zamanlarda uzay sektöründe ses getirecek bir çalışma yaptığını anlatırken  "Evrenify isimli girişimimiz ile ilgilenmekteyim. Evrenify, Avrasya'daki en güçlü ve fonksiyonel roketleri tasarlamak ve inşa etmek hedefiyle yola çıkan bir grup girişimcidir. İlk hedefimiz alçak dünya yörüngesinde sürdürülebilir çalışmalar yürütebilen roket programını tamamlamaktır. Bu hedeflere 'Milli teknoloji hamlesi' sloganına destek vererek çıkan Evrenify, uzay teknolojileri alanında maksimum yetkinlikte, dinamik bir mühendis ekibi oluşturmayı da hedefliyor." ifadelerini kullanıyor. 

 BABA ACAR GURURLU

Başarılarıyla ülkemizi aydınlatacak Markus Acar'ın babası Acar Acar oğluyla gurur duyduğunu belirtiyor.

Markus Acar'ın annesi Roza Acar ise kendisi okuyamadığı için oğlunun eğitimiyle yakından ilgilendiğini belirterek "Zor şartlar altında yaşıyoruz. Köyde kalmamıza rağmen oğlum fen lisesini kazanınca ona yakın olmak için Mardin merkeze bağlı bir köye yerleştik. Köye servis gelmediği için oğlum her sabah okula gitmek için 15 dakika yürümek zorunda kalıyordu. Her okula gidip geldiğinde yüreğim ağzımda kalıyordu, ama çok şükür bu yıl okulu bitiriyor. Kendisi ile gurur duyuyorum. Başarısı ile de Mardin’in de Türkiye’nin de gururu oldu.” ifadelerini kullanıyor. 

Gururla Dolduk! Mardinli Lise Öğrencisi Markus Acar, CERN'in ...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER