Evde yapılan etkinlikler çocuklarda travmaları önleyebilir

Uzman klinik psikolog Emel Güler, '' Çocuklar yoğun korku, kaygı ve endişe gibi duygularını kontrol edebilmek için rehberliğe ihtiyaç duyar'' diyor.

Evde yapılan etkinlikler çocuklarda travmaları önleyebilir

Dünyada meydana gelen salgın, savaş, deprem gibi olumsuz durumlar özellikle çocukları kötü etkilemekte, son zamanlardaki COVID-19 salgını nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de psikolojik sıkıntılar ile karşı karşıya olmamıza neden olmakta. 

Bu süreçe karşı ebeveynlerin tutumu, süreci yönetme yetisi ve salgına karşı tavrı çocukları oldukça etkiliyor. Çocuklar, olumsuz durumlar ve yaşanılan belirsizlikle başa çıkma konusunda yetersiz kaldığı için; yoğun korku, kaygı, endişe gibi duygularını kontrol edebilmek adına yetişkin rehberliğine ihtiyaç duymaktadır. Tüm afet ve salgınlarda olduğu gibi koronavirüs salgınında da, travma etkileri görülme olasılığı yüksektir.  Bu süreçte çocuklara olan yaklaşım, salgını ne şekilde deneyimleyecekleri üzerinde etki yaratır. Baş etme zorlukları yaşadıkları korku, kaygı ve endişe yaşadıkları olumsuzluk olarak veya duygusal olarak olgunlaşma, büyüme ve öğrenmenin gerçekleştiği olumlu etkiler olarak deneyimlenebilir. 

İşte bu durumlarda Uzman psikolog Emel  Güler'e göre ebeveynlere çok görev düşüyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Olup biteni çocuklardan saklamamak gerekiyor 

  Çocuklarımızın ruh sağlığını, dünyada olup bitenleri saklayarak değil;  salgında neler yaşandığı, ne gibi gelişmeler olduğu, alınması gereken önlemler hakkında bilgilendirerek, bilimsel veriler ile anlaşılır bir dil kullanılarak haberdar ederek koruyabiliriz.

 • Evde yapılan etkinlikler travmaları önleyebilir 

  Çocukları koronavirüs salgınında kendilerini güvende hissedecekleri evlerinde yapılacak küçük çaplı etkinlikler ve bu etkinlikler sonucu onlara verilecek kısa ve kolay bilgiler ile salgın konusunda güçlendirebiliriz. Bu dönemde özellikle yaşadıklarının bilincinde olması için günlük tutma alışkanlığı edindirme gibi etkinlikler yapılabilir. Bu tutulacak günlüklerin şekli, deseni ve boyutu konusunda çocuklar özgür bırakılmalı ve gerektiğinde gazete haberi, dergi fotoğrafı gibi görseller ile günlklerin süslenmesi olanağı sağlanmalıdır. 

 • Duygu ve düşünceleri fark etmek, onları kontrol edebilmeyi sağlar 

Güler'e göre çocukların bir olay karşısında ne hissettiğini bilmek oldukça önemli. Ancak bunu anlamak için çocuğa direkt hislerin sorarak baskı kurmak yerine duygu ve hisleri keşfetme etkinlikleri düzenlemek, 

“Neler hissediyorum? Ne gördüm? Ne duydum? Ne düşünüyorum?” gibi sorularla duygu ve duyumları fark etmeye çalışılabilir. Örneğin çöp adam çizerek, üzerine düşünce balonları yapıştırp, balonların içine o sırada neler düşündüğü yazılabilir. 

Güler, çocukların  duygu ve düşüncelerini farketmek onları kontrol almayı kolaylaştırır diyor. Çocuktan virüs salgınında evde kaldığı süreçte aile ile neler yaptığını resmetmesini isteyebilir,  bu resimlerle albüm oluşturabilirsiniz. 

Böylece salgın geçtiğinde o günlere ait yaşananlara dönüp bakabilecekleri hatıralar bırakmasına yardımcı olursunuz.  Geçmişte yaşadığı güzel anları hatırlamak için çocuğun salgın öncesi yapmaktan hoşlandığı etkinlikleri resmettirebilirsini. Bu geçmişteki olumlu duyguları yeniden hissetmeye yol açar.

 • Nefes egzersizleri oldukça faydalı 

Stres ve kaygının yoğun yaşandığı zamanlarda baş edebilmek için çocuğunuza sık sık nefes egzersizi yaptırabilirsiniz.  1/3’ü suyla dolu bir bardak ve pipet kullanılarak çocuğa evin içine elindeki su dolu bardagı dökmeden dolaşmasını ve aynı zamanda suya üflemesini isteyerek kolayca yapabileceğiniz nefes egzersizi çocukta kasların rahatlamasına böylece kaygının azalmasına yardımcı olacaktır. 

Kas gevşetme ve esneme çalışmaları, stres ve kaygının yarattığı gerginliği azaltmaya yardımcı olur. Çocuklarla kas gevşetme ve esneme çalışmaları; bu süreç içerisinde her gün yapılması gereken, çocuğun hem hareket etme ihtiyacını karşılayacak hem de rahatlamasına yardımcı olan çalışmalardır.

 • Egzersizleri oyunlaştırarak yapın

  Portakal suyu yapıyormuş gibi iki yumruğu sıkıp sonra yanlara bırakarak kol kaslarını,  küçük bir kaplumbağa gibi kabuğuna saklanıp sonra çıkıyormuş gibi yaparak da  boyun kaslarını çalıştıracaktır. Böyle yapılan egzersiz ile çocuklarda egzersizi eğlenceli hale getirebilirsiniz. Çocuklarla salgın hakkında öğrendiklerini konuşmak, dünyada şimdiye kadar olan salgınlarla ilgili birlikte araştırmalar yapmak ve bu bilgileri tartışmak, benzer durumların yaşandığını ve tıpkı diğerleri gibi şimdiki salgının da geçeceğini düşünmesini sağlayıp geleceğe umutla bakmasına yardımcı olur.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 15:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER