Diğerlerine Göre Çok Daha Sağlıklı Olan Bitter Çikolatanın Faydaları

Diğer çikolatalara göre kakao oranını en fazla olan bitter çikolataların faydaları nelerdir?

Diğerlerine Göre Çok Daha Sağlıklı Olan Bitter Çikolatanın Faydaları

Tarihi İsa'dan önce 1100 ve 1400'e dayanan bitter çikolatanın faydaları saymakla bitmiyor. Daha önceleri Aztek ve Maya kültüründe ilaç olarak kullanılan bitter, çikolatagiller arasında kakao oranı en fazla olan grup üyesi. 

Tarihte çikolataların kökeninin ne zamana dayandığını tam olarak kestiremiyoruz. Ancak İlk etapta çikolatalardan önce bitterin olduğunu biliyoruz. Yani önce bitter çikolata varoluyor sonraları da bu mevcut çikolataya başka maddeler (süt, krema vs) eklenerek başka çikolatalar üretiliyor. Bitter çikolartadan türeyen ve onun popülerliğini elinden alan sütlü çikolatalar ise 20. yüzyılın başında yerini bitter çikolataya bırakmak zorunda kalıyor. 

bitter çikolatanın faydaları

1. Alzheimer önleyici, iyi kolesterolü yükseltici ve tansiyon düşürücü bir etkisi olduğu söylenmektedir.

2. Yapılan testlerde çikolatanın polifenol ve flavanol maddesinden dolayı bir nevi antioksidan olarak çalıştığı söyleniyor. Bu maddelerin alımının kalp ve damar hastalıklarını, astım ve şeker hastalığında ki şansı da azalttığı söyleniyor. bir testte mesela haftada 5 seferden fazla biraz bitter çikolata yemek, daimi bir şekilde, kalp ve damar hastalıklarını 57% azaltmak adına etkili olmuş. ve diğer bir testte kalp ve damar hastalık ölümlerini 50% azalttığı gözlemlenmiş. Bu son test 15 yıl boyunca 470 yaşlı erkekle yapılmış.

3. Kan pıhtılaşmasını önlediği söyleniyor.
4. Yapılan bir araştırmada bir test grubuna 15 gün boyunca bitter çikolata verilmiş (sağlıklı diyet namına) ve 15 gün sonra tansiyonun düştüğü görülmüş.

5. Deriyi güneş ışınlarına karşı koruduğu,  bu sonuç 12 hafta boyunca bitter çikolata yiyen ve test edilenlerin güneşe karşı bağışıklıklarının arttığı görülmüş.

6.  Diğer çikolatalara nazaran daha kolay kilo verilebildiği gözlemlenmiş. bir gruba 100 gram beyaz, diğer gruba 100 gram bitter çikolata verilmiş. test dönemi sonunda bitter çikolatanın beta hücrelerini iyileştirdiği, bundan dolayı insülin hassasiyetini yükselttiği görülmüş. nedeni, bitter çikolata da polifenol olması ve beyaz çikolata da olmaması.

7. Karaciğer yağlanmasını önlemesi. böyle bir rahatsızlığı olanlarda bitter çikolatanın içinde ki kakaonun yüksek miktarından dolayı yağlanmayı önlemede fayda gözlenmiş.

8. Feniletilamin gibi çeşitli maddelerden dolayı daha yüksek mutluluk hissi vermesi.

9. Endorfin maddesini içermesinden dolayı acı ve stres duygularını azaltması.

10. Harvard Medical School'da yapılan araştırmaya göre beyine kan akımını iyileştirmesi, hafıza testinin 30% yükselmesi/ ileriye gitmesi, konsantrasyonun yükselmesi ve problemleri daha kolay çözebilme.


11. İnsan beynini kötü maddelere karşı koruması.

12. İçinde bulunan kafeinden dolayı beynin konsantrasyonunda bir rol oynadığı.

13. Zengin magnezyum içermesinden dolayı stresi azalttığı.

14.  Yüksek doyuruculuğundan dolayı kötü abur cuburlardan uzak tutması.

15. Vücuttaki iyi bakterileri çoğaltması.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER