Bilimsel araştırmalara göre daha ikna edici olmak için kurulabilecek 5 cümle

Herkes yaşadığı toplumda sözü dinlensin ister. Peki sözünüzü dinletebilmenizin yolları yok mu? Güney Brittany Üniversitesi'nden davranış psikoloğu Dr. Nicolas Guéguen, 5 cümlenin sizi anında daha ikna edici yapabileceğini keşfetti.

Bilimsel araştırmalara göre daha ikna edici olmak için kurulabilecek 5 cümle

Uzmanlara göre yapıcı ve girişken olmanız sizi tam potansiyelinize götürmüyor. Çevrenizdeki insanları herhangi bir konuda harekete geçirmeye gücünüz yetmiyorsa ikna kabiliyetiniz düşük demektir.  Fransa’daki Güney Brittany Üniversitesi'nden davranış psikoloğu Dr. Nicolas  İnsanları hangi cümle kalıplarının ikna ettiğini öğrenmek istediği için bir çok araştırma ve testler yaptı. 

Araştırması kapsamında Fransa sokaklarında gördüğü rastgele 640 kişiyi durdurarak, bir çocuk hastanesine bağış yapmalarını isteyen Dr. Guéguen,  Öncelikle, “Muhtemelen sağlık sorunları olan çocuklara odaklanan kuruluşlarla ilgileniyorsunuzdur. Bir bağışta bulunarak bize yardım edip edemeyeceğinizi merak ediyorum”  cümlesini kurarak ikna kabiliyetini yüzde 25 artırdığını belirtiyor. 

Bağış istemeye devam ederken 'muhtemelen vermeyeceksiniz' cümlesini kurarak 25 olan ikna kabiliyetini yüzde 39'a çıkarmış, hayır kurumuna yaptığı bağış ortalamasını da  2.44 eurodan 2.50 euroya yükseltmiştir. Arada çok fark gözükmemesinin yanında kümülatif bakıldığında uzun vadede oldukça fazla bir fark olduğu kabul edilebilir. 

ikna edici olmak

Yardım etme isteğindeki bu artışı davranış bilimciler  reaktans  olarak tanımlamaktadır.  İnsanların kendilerine bir kısıtlama uygulandığında özgürlüğü geri kazanmak için daha fazla motive olma durumu olar reaktans kuramı bbazı psikologlara göre insanların yitirdikleri şeyleri daha fazla istemesinin veya kendileriyle ilgilenmeyen veya sahip olamadıkları ya da olamayacakları kişileri arzulamasının nedeninin de bu. Muhtemelen reddedeceksiniz” cümlesinin yarattığı etkinin temeli de aslında bu. Bu gibi sözler insanlarda, kararlarının kontrol altında olduğu hissini uyandırarak, özgür iradeleriyle hareket etme dürtüsünün daha fazla dışarı çıkmasını sağlıyor.

araştırma

Farklı şeylere ilgi duyan insanları bir araya getiren en önemli bağlardan biri, bir şeyi yapamayacağımızın söylenmesinden hoşlanmamamızdır. 

Toparlayacak olursak, karşnızdaki kişileri ikna etmeye çalışıyorsanız 'şunu yap' ya da 'şunu yapar mısın' cümleleri yerine  “Muhtemelen reddedeceksiniz” veya bir örnekle açıklanacak olunursa ''Muhtemelen reddedeceksin, ama bugün oyuncaklarını toplayarak, annene ve babana biraz yardım etseniz harika olur”  gibi kalıplaşmış cümlelerle söylemek daha etkili olacaktır. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER