Bilim Kurulu Üyesi, Sivrisineklerin COVID-19 Bulaştırma İhtimaliyle İlgili Açıklama Yaptı

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara, yaz aylarının gelmesiyle iyice merak edilen sivrisineklerin koronavirüse etkisi konusuna açıklık getirdi. Kara, bugünkü bilgilere göre sivrisineklerin COVID-19 bulaştırmadığını söyledi.

Bilim Kurulu Üyesi, Sivrisineklerin COVID-19 Bulaştırma İhtimaliyle İlgili Açıklama Yaptı

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkıp tüm dünyayı etksi altına alan Koronavirüs tehdidi git gide büyüyor. Virüs yayıldıkça bir çok soru işareti de büyümeye devam ediyor. Bu soruların en dikkatçekeni 'hayvanlar koronavirüs bulaştırı mı?' 

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte ortaya çıkacak olan sivirsineklerin ise koronavirüs bulaştırma konusunda etkili olabileceği korkusu insanları sarmış durumda.Sıcakların başlamasıyla birlikte sivrisinek gibi haşereler yaygınlaşır. İnsandan insana virüs taşıma tehlikesi bulunan bu canlılar korkutucu senaryolara neden olabilir. Konu hakkında açıklama yapan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, sivrisineklerinin koronavirüsün yayılımına etkisi hakkında açıklama yaptı.

Sivrisinek konusuna açıklık getiren Kara, “COVID-19, bugünkü bilgilerimize göre sivrisinekler veya ev sinekleri ile bulaşmıyor. Esas olarak; konuşurken, öksürürken, hapşırırken ağız ve burnumuzdan çıkardığımız küçük damlacıklar ile bulaşmakta. Ayrıca virüs ile kirlenmiş yüzeylere dokunma sonrası ellerimiz ile bulaşabilir” dedi. 

Sivrisinek nasıl hastalık bulaştırır?

Sivrisinekler, insandan insana kan taşıdıkları için hastalık bulaştırabilirler. Bu hastalıklar sarıhumma, fil hastalığı ya da sıtma gibi hastalıklardır. Yine kanla bulaşan ve AIDS’e neden olan HIV virüsü ise sivrisinekler üzerinde gelişme ortamı bulamaz. 

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 virüsü ise kandan ziyade solunum yoluyla bulaşır. Bu sebeple ağız ve burun bölgenizi korumanız gerekir. Ayrıca elinizle ellediğiniz yüzeylerde bulunan virüsler de elinizi sonradan yüzünüze götürdüğünüz için virüs için uygun ortam oluşturur. 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2020, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER