‘Yeni normalde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Müslüm Çiçek ‘Covid-19 salgını henüz bitmedi, ilerleyen zamanlarda hayatımızda çok şey değişeceği aşikar’ dedi.

‘Yeni normalde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’

Aralık 2019 'da Çin'de başlayıp kısa sürede dünyaya yayılan ve pandemi haline gelen Covid-19 dünyayı ve ülkemizi etkilemeye devam ediyor. Vaka sayısındaki düşüşün ardından alınantedbirlerin azaltılmasıyla geçilen 'Yeni normal' sürecinde krallar toplum tarafından teredilirse daha büyük bir dalga bizi bekliyor. 

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Müslüm Çiçek'e göre Covid-19 salgını henüz bitmiş değil, ilerleyen zamanlarda tam olarak nelerle karşılaşacağımızı bilmiyoruz, ancak emin olduğumuz tek şey, hiçbir şeyin tam olarak eskisi gibi olmayacağı ve hayatımızda çok şeyin değişeceğidir. Corona virüsü hâlâ gizemini koruyor. Bu yüzden hastalığın kesin tedavisi, aşı veya ilaç henüz bulunamadı.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Müslüm Çiçek, Covid-19 salgınında üç grup insan davranışı ile karşılaştığımızı, bunlardan ilkinin hastalıktan ve hastalanmaktan çok korkan ve obsesif davrananlar, ikincisi hastalığı önemsemeyen veya önemsizmiş gibi davrananlar ve sonuncusu ise yapılan uyarıları dikkate alarak öneri ve önlemlere titizlikle uyanlar olduğunu belirtiyor. . Muhtemelen yeni normalde ve salgın sonrası da benzer davranışları sıklıkla görmeye devam edeceğimizi belirtiyor. 

YENİ ALIŞKANLIKLAR

Salgın sürecinin bize el yıkama, maske takma, sosyal mesafeye uyma, sosyal izolasyon ve temizlik kurallarını; su, sabun, mendil, kolonya, antiseptik ve dezenfektan kullanımını gibi bir çok alışkanlığını öğrettiğini belirten Çiçek, Pandemi süresince önerilen koruyucu önlemlerin gelecekte de kalıcı olmasını sağlayacak en önemli unsur bu davranışların toplumda alışkanlık haline gelmesi olduğunu söylüyor. 

Söz konusu alışkanlıkların çocukluk çağından başlamak üzere eğitim sistemi içinde yer alması ve öğretilmesi kalıcı olmasını sağlayacaktır. Yeni normalde temassız yaşamaya alışmaya çalışacağız. Yeni normalde de sarılma, öpüşme hatta el sıkışma bile olmayacak; sosyal izolasyon ve temizlik kurallarına uyum devam edecek gibi görülüyor. 

Çiçek'e göre mikroorganizmaların hayatımızda olmadığı bir yaşam düşünülmemeli. Artık yeni salgınlar ile her an karşılaşabileceğimizi düşünerek yaşantımızı düzenlemeliyiz. Herkesin üzerine düşeni yaptığı, yardımlaşma ve dayanışmanın yaşamın her alanında en yoğun şekilde hissedildiği yeni bir hayatı hep beraber inşa etmek zorundayız. Bu nedenle her türlü salgın, deprem ve diğer doğal afetlere toplum olarak mutlaka hazır olacağımız politikalar ve uygulamalarla farkındalıklarımızı artırarak hayatımızı yeniden düzenlemeliyiz.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2020, 00:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER