Yaptığıyla ‘pes’ dedirtti

Keçiören’de özel halk otobüsü (ÖHO) şoförü Özkan Tuncay, bir yolcunun başkasına ait engelli kartıyla biniş yaptığını fark edip karta el koydu. Tepki gösteren vatandaş, kartı geri alamayınca şoförün cep telefonunu aldı, karta karşılık takas yaptı. Kameraya da yansıyan yolcunun bu hareketi ‘pes’ dedirtti.

Yaptığıyla ‘pes’ dedirtti

Geçtiğimiz cuma günü sabah saatlerinde Ankara Özel Halk Otobüsçüler Esnaf Odası'na bağlı olan ve Keçiören İncirli- sokullu arasında hizmet veren 203-154 numaralı özel halk otobüsünde meydana gelen ilginç olay herkesi şaşırttı.

KARTA KARŞILIK TELEFONU ALDI

İncirli lisesi durağında binen bir kişi kartı validatöre okuttuktan sonra şoförün karta bakmak istemesi sonucu kartı şsföre verdi. Kartın kendisine ait olmadığı anlaşılan ve geri alamayacağını anlayan yolcu şoförn telefonunu aldı: 

Şaşkınlık içinde kalan şoför kartı vermezse telefonu teslim etmeyeceğini söyleyen yolcuya mecburen teslim etmek zorunda kaldı. olayla ilgili konuşan şoför karakola gidip şikayette bulunacağını söyledi.

Validatör cihazından son binişe bakıp kart numarasından kim olduğunu bulabiliyoruz. Kart sahibinin kim olduğunu da tespit ettik. EGO’ya işlem yapılması için görüntüleri dilekçe ile birlikte vereceğiz. Başkasının ücretsiz ulaşım kartını kullananlarla çok sık karşılaşıyoruz. Bakıyorum kartta erkek fotoğrafı var, kadın kullanıyor.

‘Kim bu’ diyorum. ‘Normalde kocam kullanıyor da kusura bakmayın’ diye yanıt veriyor. Alabildiğimiz kartı alıyoruz, alamazsak resmini çekip EGO’ya dilekçe yazıyoruz. Ben şoför olarak sürekli kontrol ediyorum. 2 ayda EGO’ya 10 tane bu şekilde usulsüz kullanılan kart teslim ettim. 1 Ocak’ta da başkasının kartını kullanan kadını tespit ettim, yine tepeme çullandı ve kartı elimden aldı.”

DÜZENLEME YAPILMAZSA BU SIKINTILAR BİTMEZ

Aynı zamanda Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsçüler Esnaf Odası Yönetim Kurulu Üyesi de olan Özkan Tuncay, ücretsiz ulaşım kartlarıyla ilgili ciddi bir düzenleme yapılması gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Düzenleme yapılmazsa bu tür sıkıntılar bitmez. Biz sadece İncirli Kooperatifi’ne bağlı tüm otobüslerde günde 16 binden fazla yolcu taşıyoruz. Bunların 3 binden fazlası ücretsiz ulaşım kartı kullanıyor. Günde bir otobüs 350-400 kişiyi ücretsiz taşıyor.

Yüzde 24’ünü ücretsiz getirip götürüyoruz. Özellikle 65 yaş üstü kullanıcılar biniyor, bir durak sonra tekrar iniyor. Bu gibi durumlar araç şoförlerinin psikolojisini de etkiliyor. Akşama kadar 10 kere 20 kere binip inenler var, hep aynı insanlar. Yaşlıya saygı kalmadı bu suistimaller nedeniyle. Sabah ve akşam işine gidenlerin okula giden öğrenicilerin de sıkıntı yaşamasına neden oluyorlar. Hem bu hakkın suistimal edilmemesi, hem de usulsüz kullanımlar için ücretsiz ulaşım kartlarına düzenleme şart. Örneğin saat 10 ila 16 arası günde iki biniş olabilir, biz buna razıyız, taşırız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER