Vaka Sayısı Düşmeden Neden Normalleştik? Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı.

Vaka sayısı düşmeden normalleşmeye girmek insanları korkutuyor. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü açıkladı: “Mart ayında salgının yükselme döneminde tespit edilen günlük 800 yeni olgu ile bugün tespit edilen günlük 800 olgu aynı değil”

Vaka Sayısı Düşmeden Neden Normalleştik? Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı.

Tüm dünyaya hızla yayılan koronavirüs salgınında artık yeni bir sürece girdik. Bu yeni süreçte alınan bir çok tedbir yumuşatılıyor ve toplumsal olarak normalleşiyoruz. Bu normalleşme süreci bazıları için olumlu kabul edilirken bazıları ise bu sürece girmek için henüz erken olduğunu düşünüyor. Çoğu insanın kafasındaki '2. dalga yaşanır mı?' 'normalleşmek için erken değil mi' sorularına  Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü kendi sosyal medyasından bir paylaşım yaparak yanıt verdi. Özlü yaptığı açıklamada COVID-19’un hasta etme özelliğinin azaldığını belirterek, “Salgının başlarında sadece semptomu olan kişilere test yapıyorduk. Dolayısıyla pozitif olan günlük vaka sayılarımızın tamamı hasta idi. Bunların %23’ünün hastaneye yatırılarak tedavisi gerekiyordu. Oysa şimdi test yapılan kişilerin %96’sı asemptomatik kişiler ve pozitif olanların sadece %2,3’ünü hastanede tedavi ediyoruz.Bundan dolayı testi pozitif çıkan günden güne yeni olgu sayılarımız çok fazla düşmese de, yoğun bakımda takip edilen ve yapay solunum cihazına bağlanan hasta sayılarımız giderek azalıyor” dedi.

Yaptığı açıklamalarla halkın içini ferahlatan Tevfik Özlü, 

COVID-19’un neden olduğu hastalığın önceki döneme göre daha hafif seyrettiğini belirterek “Bu, hastalığın daha hafif seyrettiği ve virüsün eskisi kadar ağır hastalığa neden olmadığı anlamına geliyor. Fakat bunu hemen virüs mutasyon geçirdi, virülansı (hastalık yapma potansiyeli) azaldı anlamına gelmeyebilir” şeklinde açıklama yaparken, “Alınan tedbirlerle ve yazın gelmesiyle virüsün bulaşının azalması, test sayımızın artması, asemptomatik kişilere test yapmamız, 65 yaş üstünü iyi korunmamız, erken ve etkin tedavi yaklaşımımız bu sonucun elde edilmesinde etkili olabilecek faktörler” dedi. 

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, salgının yükselme dönemindeki vaka sayısıyla bu dönemdeki sayılarının aynı olmadığına dikkat çekerek, “Mart ayında salgının yükselme döneminde tespit edilen günlük 800 yeni oldu ile bütün tespit edilen günlük 800 olgu aynı değil. ‘Neden vaka sayılarımız tamamen düşmeden normalleşiyoruz?’ sorunun cevabı da burada, aslında.” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER