Tek Vakanın Bile Görülmediği Bursa'daki Bir Köyün Örnek Alınacak Koronavirüs Tedbirleri

Koronavirüse karşı Bursalılardan örnek alınacak önlem. 90 gün boyunca kendini dış dünyadan izole eden Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinin Alacaat Köyü’nde bu güne kadar tek bir vaka bile görülmedi.

Tek Vakanın Bile Görülmediği Bursa'daki Bir Köyün Örnek Alınacak Koronavirüs Tedbirleri

Kontrol altına alınsa da etkisi dünyadan henüz kırılmayan bir hastalık. Durum böyle iken alınan tedbirler de gevşetilmemeli ve herkes kendince tedbirler almalı. 

Ülkede ilk vakanın görülmesinin ardından tüm yurda yayılan koronavirüs, alınan tüm tedbirlerin ardından hala var olmaya devam ediyor. Virüse karşı alınan tüm tedbirlere uymak virüsün yayılım hızını kırıyor ancak çoğu birey alınan tedbirlere uymakta zorluk yaşıyor. Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki Alacaat Köyü koronavirüs tedbirleri konusunda örnek bir tutum gösterdi.  Koronavirüs tedbirlerini sıkı sıkıya uygulayan  köyde  ihtiyaçlar sadece köylülerin imkanlarıyla karşılandı ve dış dünya ile temas tamamen kesildi.

Alacaat Mahallesi koronavirüs

Köyün muhtarı İlhan Sandık, köyde koronavirüsle ilgili alınan tedbirleri açıkladı. Korornavirüsün ilk görüldüğü günden bu yana ilçeye ya da merkeze giden köylülere köye geri gelmemelerini önerdiklerini salgın süresince kendilerinin de bu kuralı uygulamaya devam ettiğini, salgın başladıktan köye kimsenin gelmediğini, köy halkının da köydeki yaşlıları korumak için bu alınan tedbirlere uyduğunu, köyden ayrılmadığını belirtti.  

Köy halkının duyarlı davranmaya Ramazan ve Bayramda da devam ettiğini söyleyen Sandık, tedbirlere uyulması sonunda köyde hiç vakanın görülmediğinin altını çizdi. 

Alacaat Mahallesi koronavirüs

Koronavirüs salgını tedbirleri  dolayısıyla 3 aydır köyüne gidemeyen Yüksel Bayram ise, “Bu süreç başladıktan sonra köy halkımız böyle bir karar aldı. Yakınlarımız olmasın rağmen köyümüze gelmedik” dedi. Bayram, 1 Haziran’da başlayan normalleşme süreciyle köyüne ziyarete gidebildiğini söyledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER