Tedbirsiz tapu kuyruğu

Bankaların konut faizlerini düşürmesiyle birlikte konut satışları artarken Ankara'da tapu dairelerinde kuyruklar oluşmaya başladı. Koronavirüs nedeniyle içeri az kişinin alınması ile bina dışında tedbirsiz kalabalığın görülmesine neden oldu.

Tedbirsiz tapu kuyruğu

Kamu Bankaları tarafından sunulan  sıfır konutlar için 15 yıla kadar ayılık yüzde 0.64, ikinci el konutlar için ise 15 yıl vade ve aylık yüzde 0.74 faizli kredi imkânı Başket'te konuta ilgiyi artırdı. Konut satışlarındaki ilgi tapu dairelerinin önünde yoğunluk oluşmasına neden oldu. Çankaya Tapu Müdürlüğü önünde sabah saatlerinde oluşan yopunluk akşama kadar devam etti. 

Koronavirüs tedbiri nedeniyle daire içine kısıtlı sayıda kişinin dezenfektan sıkılarak ve ateş ölçülerek  alınmasından dolayı oluşan sıra daire dışına taşarken kuyrukta tapu işlerini halletmek için bekleyen vatandaşların sosyal mesafe kuralını ihlal etmesi dikkatlerden kaçmadı. Müdürlük, kampanya ile birlikte yoğunluğun iki kat arttığını belirtirken vatandaşları kurallara uymaya davet etti. 

Tedbirsiz tapu kuyruğu

Dışardaki bekleyen her insan gibi tapu işlemlerini halletmek için bekleyen Haydar Karademir, "Alacaklarını söylüyorlar ama almıyorlar. Normalde randevulu satış yapanları alıyorlar. Bizim banka aracılığıyla olduğu için öyle bir şansımız yok. Bizi sıradan alıyorlar. Biz de istiyoruz ki 5 kişi randevuluları alınca, bir kişi de banka aracılığıyla geleni alsınlar. Burada insanlar 4 saattir bekliyor" dedi. Tahir Şenol, kamu bankalarının kredilerinden memnun olduğunu ve ilk evini aldığını söyleyerek, "Düşen konut kredisi faizinden yaralandım. İkinci el ev olduğu için 0.74´le konut kredisi çektim. 'Böyle bir fırsatı kaçırmayalım' dedik. Mutluyum, inşallah olmayanlara da ev almak nasip olur" dedi. Kamber Bulut ise, "Tapu almak için bekliyorum. Konut kredileri orta sınıfa hitap eden oranlara geldi. Memnunuz. Genç bir oğlum var. Onu düşünerek böyle bir borca girdik" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER