Sendikalardan olası kıdem tazminatı düzenlemesine büyük tepki

Hükümetin üzerinde çalıştığı iddia edilen kıdem tazminatı fonu planına Sendikalardan tepki geldi. Kıdem tazminatı için işverenden her ay prim kesintisi yapılması, toplanan prime belli bir oranında devletin katkıda bulunması, fonda biriken paranın örneğin 56 yaşından önce sadece evlilik, konut alımı, sağlık gibi gerekçelerle çekilebilmesini öngören düzenlemeye henüz bir yalanlama gelmedi.

Sendikalardan olası kıdem tazminatı düzenlemesine büyük tepki

Bireysel hesaba dayalı kıdem tazminatı fonu Eski Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu döneminde rafa kaldırılmıştı. Bu sıralar yeniden konuşulmaya başlandı. 

Ankara'da geçtiğimiz hafta yapılan ve kıdem tazminatı tamamlayıcı emeklilik sistemiyle ilişkilendirilerek değerlendirililen dar kapsamlı toplantı sonucu ortaya atılan iddialar Ankara'da kulislerde şok etkisi yaratırken, kıdem tazminatı değişikliğinin yeniden konuşulur olması konusuna emek cephesinden ve sendikalardan tepki geldi. Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Uysal Altundağ ile Türkiye'nin sanayi başkenti Kocaeli'de görev yapan sendikacılar Türk-İş Kocaeli Bölge Temsilcisi Yakup Yıldız, DİSK Kocaeli Bölge Temsilcisi Vedat Küçük ve Hak-İş Kocaeli Bölge Temsilcisi İdris Ersoy yapılmak istenen değişiklikle ilgili görüşlerini şu şekilde anlattı:

Kıdem tazminatı noktasında resmi bir temas olmadığını ifade eden Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Uysal Altundağ, “Bugün gündeme geldiği söylenen kıdem tazminatından prim kesintisinin içeriğini bilmiyorum. Nasıl bir kesinti düşünüyorlar, prim kesintisinin oranı nedir, bu bize nasıl yansıyacak, lehte midir, aleyhte midir? Bunları bilmiyoruz” ifadelerini kullandı. 

 kıdem tazminatıyla ilgili genel kurul kararı aldıklarını belirten Türk-İş Kocaeli Bölge Temsilcisi Yakup Yıldız şu ifadeleri kullandı:

“Bizim kırmızı çizgimiz. Bununla ilgili Türk İş 23. Olağan Genel Kurulu'nda da dokunulması ya da yapısının değiştirilmesine yönelik her türlü girişimi genel grev sebebi sayacağını genel kurul kayıtlarına geçirdi. Böylesine hassas ve çalışan açısından önemli bir varlığın yapısının değiştirilmesi, fona devredilmesi durumunu kabul etmemiz asla mümkün de değil. Onların sahip çıkması ile birlikte bu değişikliğin olmasını dün olduğu gibi bugün de gelecekte de engelleyeceğiz.”

Mevcut düzenlemenin  2005-2006 yıllarında da gündeme geldiğini hatırlatan DİSK Kocaeli Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, kıdem tazminatının işçinin son kalesi olduğunu belirterek “DİSK, Türkiye genelinde sokaklarda kıdem tazminatı değişikliğine karşı mücadelesini verdi. Bundan sonra da vermeye devam edecek. Kıdem tazminatı işçinin son kalesi” dedi. Küçük, corona salgının ardından çalışma yaşamdaki işçilerin alt üst olduğunu belirtirken, “Biz sonuna kadar emeği ile geçinen her işçi arkadaşımızla birlikte, örgütlü olsun ya da olmasın bu değişikliğe karşı mücadele edeceğiz.” dedi. 

Değişiklik yapılmasına karşı olmadıklarını belirten Hak-İş Kocaeli Bölge Temsilcisi İdris Ersoy ise kazanılmış oldukları haklardan vazgeçmeyeceklerinin altını çizerek bu konuda taviz verilmeyeceğini belirtti. Tabi hükümetin düzenleme talebine de açık olduklarını ifade etti. Türkiye’deki mevcut yasal mevzuattan dolayı 12 milyon çalışanın kıdem tazminatı alamadığını anlatan Ersoy, “12 milyon çalışan işveren oyunları ile kıdem tazminatı alamıyor. İşlere girdi çıktı yapılıyor. Şirketler değişiyor. Eğer bunlar değişecekse, çözüm olacaksa bu konuda Hak-İş olarak bizim çalışmalarımız ortada. Geçmişte yaptığımız çalışmalar biliniyor. Bütün işçi arkadaşlarımızın kıdem tazminatına erişebileceği, hak kaybı yaşanmayacak konularda her zaman konuşmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER