Red Bull Chess Masters’da final zamanı

Türkiye Satranç Federasyonu ile Red Bull tarafından ortak düzenlenen Red Bull Chess Masters’ta 3’üncü sezonun şampiyonlar belli oluyor. Koronavirüs nedeniyle online yapılmakta olup ilk kez tamamı çevrim içi olarak gerçekleştirilen olan Red Bull Chess Masters’ta en iyi oyuncuları belirleyecek Kadınlar Finali bugün oynandı.

Red Bull Chess Masters’da final zamanı

Tüm Türkiyede gerçekleştirilen 10 çevrimiçi eleme sonrasında finale kalmayı başaran  40 erkek ve 40 kadın satranç oyuncusu, Türkiye’nin en iyisi olabilmek için büyük mücadele ediyor. 

Bu sene koronavirüs tedbirleri nedeniyle  ilk kez tamamı çevrim içi olarak gerçekleştirilen olan Red Bull Chess Masters’ta en iyi oyuncuları belirleyecek Kadınlar Finali bugün oynandı, Açık Kategori Finalinin ise yarın oynanacağı bildirildi. 

Türkiye genelinde lisanslı oyuncuların gerçekleştirdiği  finalde açık kategoride Büyükusta Vugar Rasulov, kadınlarda da Uluslararası Usta Ekaterina Atalık şampiyon oldu.  Açık kategoride Büyükusta Dragan Solak ikinci sırada yer alırken, Uluslararası Usta Tuna Onat Nalbant üçüncü, kadınlar kategorisinde Kadın Büyükusta Kübra Öztürk ikinci, Kadın Büyükusta Betül Cemre Yıldız Kadıoğlu üçüncü sırada yer alıyor. 

Açık Kategori Finali’nin açılış konuşmasını yapan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu diğer spor dalları gibi satrancın da kendileri için çok değerli bir branş olduğunu belirterek  “Red Bull Chess Masters turnuvası bizim için çok anlamlı bir turnuva. Bu turnuvada emeği olan tüm kamu ve özel kuruluşlara şükranlarımı sunuyorum. Geçirdiğimiz bu zor günlerde bu turnuvanın başarıyla düzenlenmesi ayrıca büyük bir mutluluk.  Tüm branşlar gibi satrancı da özellikle önemsiyoruz. Geçtiğimiz aylarda satrancın önündeki önemli bürokratik engelleri tekrar düzenledik ve kaldırdık. Ve yeni satranç sporcularını yetiştirmek bizim için bir misyondur. Türkiye’nin en çok lisanslı sporcusuna sahip olması da satrancı ayrıcalıklı kılıyor. Satranç pek çok özeliği olan bir spor. Sabır, özgüven, analitik düşünce ve empati gibi insani değerleri içinde barındırıyor. İnşallah satrancın çıtasını federasyonumuz ile birlikte daha da yukarı taşıyacağız. Bu süreçte dijital platformların güçlenmesi anlamında da önemli yere sahip olan Red Bull Chess Masters’da emeği geçen herkesi gönülden kutluyorum”  dedi. 

Red Bull Chess Masters’da şampiyonlar belli oldu!

 Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay ise yaptığı konuşmasında Red Bull Chess Masters’ın Türk satrancına yeni bir soluk kattığını ifade ederek “Bizim için çok önemli olan bugünde bizimle birlikte olan Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na şükranlarımı sunuyorum. 9 Nisan’dan bu yana binlerce sporcumuz, Türkiye’nin en iyisi olabilmek için hamle yaptı. Çok emek verdik, çok çalıştık ve finalleri gerçekleştirdik. 3 senedir Red Bull ile iş birliği içinde gerçekleştirdiğimiz turnuvamızın Türk satrancına yeni bir soluk ve heyecan kattığını da söylemek isterim. Marka değeri her geçen yıl artan, Türk satrancının geldiği noktayı ve başarısını değerli etkinlikler ile dünyada tanıtmaya vesile olan Red Bull ailesi ile daha nice turnuvalara imza atacağız. Red Bull Chess Masters heyecanını bu yıl da tüm Türkiye'de yaşatmamıza destek olan Red Bull ailesine teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER